Jakie dokumenty są potrzebne do wzięcia pożyczki na raty?

Wnioskowanie o pożyczkę na raty wymaga więcej zachodu niż zaciągnięcie chwilówki. Wyższe kwoty i dłuższe okresy spłaty to dla pożyczkodawcy spore ryzyko, a to z kolei rodzi konieczność przestawienia przez klienta dodatkowych dokumentów. Na szczęście wszelkie wymagane formalności zostały ograniczone do absolutnego minimum.

Dokumenty wymagane do wzięcia pożyczki na raty można podzielić na te ściśle związane z osobą pożyczkobiorcy oraz na te opisujące jego bieżącą sytuację finansową. Składając wniosek o pożyczkę na raty warto zatem przygotować:

1. Dowód osobisty

Jest to podstawowy dokument potwierdzający tożsamość klienta. Przekazanie danych z dowodu osobistego wymagane jest już na etapiechwilowki-weekendowe wnioskowania o pożyczkę. Pożyczkodawca pyta zwykle o serię i numer takiego dokumentu, datę ważności i organ wydający, a także o widniejący w dowodzie numer pesel.Część firm pozabankowych niekiedy prosi również o przesłanie skanu dowodu osobistego. Taka praktyka nie jest jednak codziennością.

Dzięki danym z dowodu osobistego, pożyczkodawca jest w stanie ocenić wiarygodność osoby wnioskującej o pożyczkę i sprawdzić czy np. nie próbuje ona wyłudzić pieniędzy na czyjeś nazwisko. Dane te potrzebne są jednak przede wszystkim do sporządzenia umowy pożyczki. Przed przystąpieniem do wypełniania wniosku, warto zatem przygotować sobie ten dokument. Mając dowód osobisty pod ręką, przez wymagane formalności przejdziemy o wiele szybciej.

2. Zaświadczenie o dochodach

Aby wziąć pożyczkę na raty, trzeba wykazać się regularnym dochodem. Wynika to z faktu, że zobowiązania tego typu opiewają zazwyczaj na kwoty od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, a ich spłata rozciąga się nawet na kilkadziesiąt miesięcy. Pożyczkodawca musi mieć zatem pewność, że klient będzie regularnie obsługiwał zaciągnięte zobowiązanie. Stąd też konieczność dostarczenia zaświadczenia o dochodach, gdyż stałego wynagrodzenie stanowi zabezpieczenie firmy pożyczkowej.

Aby uzyskać tego typu dokument należy udać się do pracodawcy i złożyć wniosek o wydanie takiego zaświadczenia. W dokumencie tym  powinna znaleźć się zarówno wysokość wynagordzenia, jak i informacja np. o czasie na jaki została zawarta umowa z danym pracownikiem. Otrzymane od pracodawcy zaświadczenie przesyłamy następnie skanem do pożyczkodawcy.

3. Wyciąg z konta bankowego

Dostarczenie zaświadczenia o dochodach może być niekiedy kłopotliwe – trzeba udać się do pożyczkodawcy z odpowiednim wnioskiem, a następnie czekać aż dokument zostanie zatwierdzony przez odpowiednią osobę. Cała ta procedura opóźnia zatem zaciągnięcie pożyczki. Aby uniknąć zbędnych formalności, część pożyczkodawców zamiast zaświadczenia o dochodach akceptuje wyciąg z konta bankowego.

Jeśli posiadamy rachunek z dostępem do bankowości elektronicznej, wspomniany wyciąg można pobrać w kilka sekund.  W dokumencie tym widnieje historia wszystkich operacji bankowych w wybranym przedziale czasowym. Pożyczkodawcy najczęściej proszą o wyciąg z ostatnich trzech miesięcy, co pozwala im ocenić nie tylko wysokość wpływów na rachunek klienta, ale także ich regularność.

4. Dokument na podstawie którego świadczymy pracę

U niektórych pożyczkodawców swój stały dochód potwierdzimy także przedstawieniem kopii umowy o pracę bądź innego dokumentu na podstawie którego otrzymujemy wynagrodzenie.

5. Odcinek emerytury bądź renty

Osoby przebywające na emeryturze bądź rencie mogą pochwalić się pewnym i stabilnym źródłem dochodów. Od takich klientów pożyczkodawcy wymagają zatem jedynie odcinka emerytury/renty poświadczającego odbiór tego świadczenia w ostatnim miesiącu.

Sprawdź, zanim pożyczysz

Jeśli zależy nam na szybkim wzięciu pożyczki, warto przygotować wcześniej wspomniane wyżej dokumenty (oczywiście, tylko te które dotyczą nas bezpośrednio). Jeżeli jednak nie spieszymy się aż tak bardzo, o wiele lepszym wyjściem będzie porównanie ofert i wybór pożyczkodawcy, a następnie sprawdzenie jakich dokumentów wymaga on od klientów. Może bowiem okazać się, że wystarczy sam dowód osobisty, a o dokument potwierdzający dochód zostaniemy poproszeni dopiero w przypadku wątpliwości co do naszej sytuacji finansowej. Pożyczkodawcy w tym temacie kierują się bowiem różną polityką.(kg)

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments