Ile może zabrać komornik?

ile może zabrać komornik

Prawdopodobnie każdy z dłużników drży na dźwięk słowa „komornik”. Ten funkcjonariusz od lat kojarzy się z nieprzyjemnościami związanymi z egzekucją długów, ale czy rzeczywiście ma on nieograniczoną władzę i może zabrać dłużnikowi wszystko? Przyjrzyjmy się temu tematowi w kontekście niedawnych zmian w limitach komorniczych.

Komornik może zająć pieniądze, które dłużnik uzyska z tytułu wynagrodzenia, renty lub emerytury. W każdym przypadku są jednak wyznaczone limity – górny i dolny. Ten drugi nazywany jest kwotą wolną od egzekucji komorniczej, a jej ustanowienie ma zapobiec pozostawieniu dłużnika bez żadnych środków do życia – co powodowałoby kolejne problemy.

Kwota wolna od zajęcia różni się jednak w zależności od formy zatrudnienia i rodzaju zobowiązania, które komornik ściąga. Może on także zająć nieruchomości, np. dom czy mieszkanie, jak też ruchomości, np. samochód i inne cenne rzeczy, które można fizycznie przenieść. Mimo to, komornicy najczęściej decydują się na zajęcie dochodów dłużnika.

Może zainteresują Cię pożyczki na raty?

Ile może zabrać komornik? – czyli zajęcie wynagrodzenia

W przypadku, gdy dłużnik pracuje na umowę o pracę, a koszty uzyskania przez niego przychodu nie są podwyższane, komornik ma prawo zająć do 50% jego wynagrodzenia. Natomiast, gdy sprawa dotyczy zaległych alimentów – aż do 60%.

  • Kwota wolna od egzekucji komorniczej to w tym przypadku 2250 złotych brutto, czyli 1 633 złotych netto – tyle bowiem w 2019 roku wynosi wynagrodzenie minimalne.
  • Jest to suma nienaruszalna – mimo procedury komorniczej, musi więc ona zostać na koncie dłużnika. Jeśli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze, wtedy wspomniana wolna kwota jest proporcjonalnie zmniejszana.

Gdy jednak dłużnik pracuje na umowie cywilnoprawnej – zlecenie lub dzieło – komornik może zająć całe jego wynagrodzenie. Nie zawsze jednak tak się dzieje.

  • W przypadku, gdy wynagrodzenie za pracę na umowie cywilnoprawnej jest jedynym i stałym dochodem osoby zadłużonej, stosuje się opisane wyżej reguły dotyczące egzekucji długów w przypadku zatrudnionych na umowę o pracę.
  • Warunkiem jest jednak złożenie przez dłużnika wyjaśnień u komornika prowadzącego postępowanie i przedstawienie odpowiednich dokumentów – np. umów bądź rachunków z ostatnich miesięcy.

Może się jednak zdarzyć, że komornik nie uzna tych argumentów. Wtedy zadłużonemu pozostaje złożenie skargi do sądu rejonowego, któremu podlega komornik. Dodajmy, że pracodawca dłużnika jest informowany o prowadzonej procedurze komorniczej i wypłaca on swojemu pracownikowi wynagrodzenie pomniejszone o zajętą kwotę.

Przeczytaj także:
Pożyczka pod zastaw
Pożyczka na 60 dni

Zajęcie renty i emerytury

Wynagrodzenie to niejedyne źródło, z którego środki mogą zostać zajęte przez komornika. Zadłużeni emeryci i renciści są jednak w lepszej sytuacji niż ludzie pracujący – kwota wolna od egzekucji komorniczej to 75% minimalnej emerytury czy renty.

  • W 2019 roku najniższa emerytura oraz najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wynoszą 1 100 złotych brutto, co oznacza, że 825 zł zostanie w kieszeni dłużnika.
  • Z kolei najniższa renta z powodu częściowej niezdolności do pracy wynosi 825 złotych brutto. Jak łatwo policzyć, wolna kwota w tym przypadku wynosić będzie 618,75 zł.

O postępowaniu komorniczym informowany jest ZUS, który wypłaca emerytowi lub renciście świadczenie pomniejszone o kwotę zajętą przez komornika.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Jeśli jesteś dłużnikiem, wobec którego toczy się postępowanie komornicze i otrzymujesz co miesiąc alimenty – które także są źródłem dochodu – komornik nie ma prawa ich zająć. W praktyce może się jednak okazać, że pieniądze uzyskane z tego tytułu znikają z twojego konta!

  • Dzieję się tak, ponieważ komornik nie sprawdza, skąd otrzymujesz daną wpłatę na konto. Najrozsądniej jest więc założyć drugie konto, tylko do wpływów z alimentów.
  • Sytuacja wygląda podobnie w przypadku świadczeń z programu 500+ i także lepiej jest otrzymywać te pieniądze na osobne konto.

Jeśli zaś chodzi o zasiłki, one także są źródłem dochodu i podlegają działaniom komornika.

  • W rzeczywistości jednak maksymalna kwota zasiłku jest niższa niż minimalna pensja, a co się z tym wiąże, komornik nie może go zająć. Tak jak w opisywanym powyżej przypadku alimentów – warto założyć osobne konto tylko na wpływy z zasiłku lub odbierać je osobiście, by uniknąć przypadkowego zajęcia środków, których pochodzenia komornik nie zna.
  • Na koniec warto także wspomnieć, że przepadkowi ulega zwrot podatku. Komornik kontaktuje się z urzędem skarbowym, a nadpłata, która miała być miłym dodatkiem dla dłużnika, pokrywa część długu.
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments