Jak sprawdzić czy jestem w KRD?

Nie spłacasz regularnie rat kredytu? Zalegasz z czynszem? A może w szufladzie wciąż leży zaległy mandat za jazdę bez biletu? Ryzykujesz nie tylko windykacją i postępowaniem komorniczym – możesz znaleźć się w Krajowym Rejestrze Długów. A to nic zaszczytnego – informacja o każdym niezapłaconym zobowiązaniu będzie tam odnotowana i widoczna dla banków oraz wszelkich instytucji finansowych. Jak sprawdzić, czy nasze nazwisko widnieje  w KRD? Czy da się coś z tym zrobić??

KRD – z czym w ogóle mamy do czynienia?

Jak sprawdzić czy jestem w KRD? Założyć konto!Krajowy Rejestr Długów to instytucja gromadząca dane o zaległościach w spłacie zobowiązań finansowych u osób fizycznych, jak i u firm i innych podmiotów gospodarczych powstała w 2003 roku. Dostęp do KRD zyskuje każdy, kto założy konto internetowe – mogą to zarobić zarówno konsumenci, czyli osoby prywatne, jak i osoby fizyczne, czyli przedsiębiorcy. Każdy zatem może sprawdzić, czy znajdujesz się na liście dłużników – ale wymagane jest stosowne upoważnienie i numer PESEL (nieupoważnione sprawdzanie KRD jest karane grzywną).

Portret dłużnika – kto trafia do KRD?

Aby znaleźć się na tej niechlubnej liście polskich dłużników, wystarczy mieć niespłacone zobowiązanie większe niż 200 zł (w przypadku osób fizycznych) lub 500 zł (w przypadku firm), a od daty jego zwrotu minęło już 60 dni. Oczywiście, nie można ot tak do rejestru dopisać sobie dłużnika – pomiędzy nim a wierzycielem musiał zajść stosunek prawny, czyli została spisała umowa, na podstawie której można domagać się płatności.

Jestem w bazie czy nie? Jak sprawdzić KRD?

To bardzo łatwy proces, zacząć oczywiście należy od odwiedzenia strony internetowej Krajowego Rejestru Długów i założenia swojego konto FairPay. Wystarczy wypełnić formularz, podając podstawowe dane (imię, nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL, numer i seria dowodu osobistego) oraz ustalając hasło do konta (loginem będzie PESEL). Zakładający konto może także w tym momencie wyrazić zgodę na kontakt z konsultantem. Następnym etapem będzie przesłanie do KRD (na jeden z następujących adresów mailowych: dokument@krd.pl albo dokument@fairpay.pl) skanu swojego dowodu osobistego w celu weryfikacji podanych danych (aby wyklucZastanawiasz się, jak sprawdzić czy jestem w KRD? Otwórz konto FairPlay.zyć podszywanie się pod kogoś i próbę wyłudzenia danych). Otrzymanie skanu powoduje aktywację konta. Teraz można już przeglądać swoją historię w KRD i zamawiać raporty na swój temat.

Wybierz typ konta dla siebie

Konto FairPlay jest aktywne przez cały rok i przez ten czas jest w pełni darmowe. Później można zdecydować się na jedną z dwóch opcji: bezpłatne konto Minimum z podstawowymi usługami (co pół roku generowany jest raport o użytkowniku, brak monitorowania zapytań, każdy dodatkowy raport będzie kosztował 6,90 zł ) lub rozszerzone o nowe funkcjonalności Konto Indywidualne (płatne 13 zł miesięcznie, daje dostęp do monitorowania zapytań na swój temat, generowania częstszych raportów i obserwowania trzech wybranych firm). Dla standardowego konsumenta Konto Minimum powinno być wystarczające – raport raz na pół roku w zupełności wystarczy, jeśli jednak pożyczasz częściej i chcesz trzymać rękę na pulsie, wybierz Konto Indywidualne.

Dlaczego warto mieć konto w KRD?

Założenie konta w KRD nic nie kosztuje, a może nam pomóc. Przede wszystkim widzisz informacje na swój temat: może zapomniałeś o zapłacie mandatu sprzed lat albo zalegasz z ratą kredytu, a dzięki temu przypomnisz sobie o niespłaconym zobowiązaniu i oddasz je przed wszczęciem postępowania komorniczego. Mało tego – możesz na bieżąco monitorować swoją sytuację i wpisy na swój temat – kontrolować je, czy zgadzają się ze stanem faktycznym. Jeśli zainwestujesz w Konto Indywidualne, to każde zapytanie o Twoją osobę w KRD spowoduje wygenerowanie się alertu powiadamiającego Cię o tej sytuacji – co ochroni przed wyłudzeniem kredytu na Twoje dane.

Napraw swój wizerunek

Doradzamy, jak sprawdzić czy jestem w KRD.

Konto KRD może także posłużyć się jako narzędzie do budowania pozytywnego wizerunku kredytowego. Jeśli podczas rejestracji wyrazisz zgodę na zgodę na publikowanie przez Krajowy Rejestr Długów informacji o tym, że udało Ci się wywiązać ze swojego zobowiązania finansowego, mimo wcześniejszych kłopotów z terminowością. To zwiększy szanse na otrzymanie kredytu czy pożyczki. KRD nie jest więc tylko straszakiem na dłużników, ale sposobem na ochronę informacji o sobie i poprawę swojego finansowego wizerunku – a zatem warto je założyć i z niego korzystać!

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
KristinaHex
9 miesięcy temu

Jest tu kto? 🙂

belleMus
8 miesięcy temu

Hi :). I am from Netherlands and i don’t know how can i disable my signature? Regards 🙂

venediktychdyers
7 miesięcy temu

Hello.

MatthewWeeve
7 miesięcy temu

fhctysxdyers
7 miesięcy temu

Hello. And Bye.
Zhenyadyers