Czy stać Cię na pożyczkę? Zobacz, jak wyliczyć swoją zdolność kredytową

Wracasz z tygodniowego urlopu, odświeżony, wypoczęty, pełen energii, raźnym krokiem wchodzisz do domu, otwierasz drzwi i….. odejmuje Ci mowę: sąsiad z góry zalał Ci mieszkanie. Ściany wymagają malowania, trzeba wymienić też podłogę. A konto po urlopie świeci pustkami.  Co prawda sąsiad zapewnia, że jego ubezpieczenie pokryje co trzeba, ale sprawa jest w toku, a szkody trzeba naprawić na już.  Decydujesz się na szybką pożyczkę, bo najwygodniej i bez zbędnych formalności. Czy jednak bez problemu ją dostaniesz? Zanim wyślesz wniosek, sprawdź swoją zdolność kredytową.

Zdolność kredytowa – co to takiego?

wyliczenie-zdolnosci-kredytoweTo określenie wiarygodności finansowej osoby, która wnioskuje o pożyczkę. Pożyczkodawca sprawdza czy potencjalny pożyczkobiorca będzie w stanie spłacić zaciągnięte zobowiązanie w terminie określonym w umowie. Firma pożyczkowa, w przypadku chwilówek, czy bank, w przypadku kredytów, oceni Twoje możliwości finansowe. Na jakiej podstawie wyciągnie takie wnioski? Sprawdzi Cię w bazach, takich jak BIK, KRD, ERIF, InfoMonitor czy BIG, zapozna się z zaświadczeniem lub oświadczeniem o dochodach, które dołącza się do wniosku oraz oceni według własnych, innych kryteriów. Wszystkie banki i firmy pożyczkowe mają swoje sposoby określania zdolności kredytowej, którymi nie muszą dzielić się z klientami. Poszukujesz więcej informacji na temat tego jak bez problemu zaciągnąć pożyczkę? Przeczytaj artykuł Wiarygodność kredytowa – co na nią wpływa?

Oceń się sam  – jak obliczyć swoją zdolność kredytową?

Zanim złożysz wniosek o pożyczkę, możesz sam sprawdzić, jakie masz szanse na otrzymanie szybkiej gotówki. Spokojnie, nie musisz nic wyliczać – wystarczy, że założysz konto w Biurze Informacji Kredytowej. Tam sprawdzisz swoją historię kredytową (czy w BIK-u znajdują się informacje o aktywnych kredytach, dane o odmowie banku bądź firmy pożyczkowej) oraz punktację, tzw. scoring (jaka jest Twoja wiarygodność jako kredytobiorcy, na ile rzetelnie spłacasz swoje zobowiązania).  Darmowy raport z BIK-u można wygenerować co pół roku, ale jeśli zainwestuje się w Profil Kredytowy Plus, to dostęp do danych będzie stały.

Jak pożyczkodawcy oceniają zdolność kredytową?

Podczas obliczania zdolności kredytowej brane są pod uwagę następujące czynniki:

  • miesięczny dochód gospodarstwa domowego,jak-wyliczyc-zdolnosc-kredytowa
  • liczbę osób w gospodarstwie domowym,
  • stałe miesięczne obciążenia budżetu domowego (wydatki przeznaczane na czynsz, samochód, wyżywienie, raty innych kredytów i pożyczek, ubezpieczenia, alimenty itp.),
  • wysokość wolnych środków klienta (które pozwolą na spłatę zobowiązania),
  • historia kredytowa – terminowość spłaty wcześniejszych zobowiązań kredytowych,
  • czynniki metrykalne (wiek, płeć, stan cywilny, wykształcenie, wykonywany zawód, ciągłość zatrudnienia , stałość miejsca zamieszkania).

Oprócz tych stałych czynników banki oraz pozabankowe firmy pożyczkowe mają swoje własne kryteria, na które zwracają uwagę podczas wyliczania  zdolności kredytowej klienta.

Kalkulatory zdolności kredytowej

Dzisiaj, jak wiemy, wszystko można znaleźć w internecie. Nie brak więc i specjalnych kalkulatorów przeznaczonych do obliczania zdolności kredytowej. Dzięki tym sprytnym narzędziom można sprawdzić, na jaką wysokość pożyczki stać nasz budżet domowy i podjąć przemyślaną decyzję.

Pożyczaj mądrze!

zdolnosc-kredytowa

Pożyczać niby każdy może…. ale jak widać nie każdy. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji. Zanim podejmiesz decyzję o szybkiej pożyczce na miesiąc, sprawdź czy starczy Ci środków na jej spłacenie. W naszym rankingu chwilówek możesz porównać różne oferty, znaleźć darmową pożyczkę, pożyczki ratalne i najrzetelniejszego pożyczkodawcę. A co jeśli nie masz zdolności kredytowej? Możesz ją podnieść np. wziąć pożyczkę ratalną zamiast chwilówki, zrezygnować z karty kredytowej albo debetu na koncie.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments