Masz pożyczkę i masz wypadek – kto spłaci dług?

przelew-weryfikacyjny-informacje

Odpowiedź na powyższe pytanie jest niezwykle prosta – Towarzystwo Ubezpieczeniowe. Ale tylko jeśli wcześniej odpowiednio ubezpieczyliśmy nasz kredyt. Jednak rzadko dobrowolnie decydujemy się na ubezpieczenie przy kredycie, bo dodatkowa ochrona wiąże się z dodatkowym kosztem.

Co stanie się, jeśli nie będziemy zdolni do pracy, a w konsekwencji nie będziemy mieć pieniędzy na spłatę raty? Nie jesteśmy w stanie przewidzieć nieszczęśliwych wypadków, ale możemy podjąć odpowiednie kroki.

Kredyt i ubezpieczenie na życie

Ubezpieczenie na życie jest często obowiązkowe np. przy kredycie hipotecznym. Bez określonego ubezpieczenia nie otrzymamy kredytu. Bank zabezpiecza się tym samym przed niespłaceniem zadłużenia przez kredytobiorcę.

Jednak i dla nas jest to rozsądne rozwiązanie, ponieważ w razie nieprzewidzianych zdarzeń losowych, w razie wypadku czy innych przykrych okoliczności nie będziemy musieli dodatkowo martwić się o zadłużenie, ponieważ wybrane przez nas Towarzystwo Ubezpieczeniowe spłaci je za nas. Dlatego ważne jest, aby polisa na życie pokrywała się terminowo z datą spłaty naszego zadłużenia.

Równie ważna jest wysokość sumy ubezpieczeniowej. Aby TU, w przypadku śmierci lub zdarzenia losowego, pokryła za nas całe zadłużenie, musimy wykupić ubezpieczenie na odpowiednią sumę ubezpieczeniową – powinna być ona równa wielkości pożyczki przypadającej do spłaty. W przypadku śmierci wypłacana jest cała zagwarantowana suma ubezpieczenia, w przypadku innego zdarzenia losowego zazwyczaj wynosi wysokość sumy kilku następnych rat.

Ubezpieczenie na życie jest niezwykle istotne przy kredycie hipotecznym, kredyt zazwyczaj bierzemy na wiele lat, w których wszystko może się zmienić – również stan naszego zdrowia. A w przypadku śmierci, nasi najbliżsi lub wskazany przez nas uposażony, nie będzie zobowiązany spłacać kredytu, ponieważ TU pokryje za nas pozostałe raty.

Chociaż obowiązkowe ubezpieczenia przy kredycie traktujemy jak zbędne formalności i dodatkowe wydatki, warto pomyśleć o przyszłości naszej i naszych najbliższych.

Gdzie najlepiej wykupić polisę?

Oczywiście większość banków, wabiąc nas niezwykle korzystną ofertą, zaproponuje swoją propozycję ubezpieczenia. Warto jednak pamiętać, że teraz nie musimy korzystać z oferty proponowanej przez bank, tylko zawrzeć umowę z TU. Przed podpisaniem umowy warto jednak zapoznać się skrupulatnie z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU) i porównać propozycję z innymi TU, może okazać się, że znajdziemy korzystniejsze ubezpieczenie na życie, tym bardziej, że w erze komputerów i internetu porównanie kilku ofert nie sprawia trudności i nie zajmuje dużo czasu. Może okazać się, że oferta banku wcale nie jest taka korzystna.

Przed wybraniem najlepszej oferty dokładnie należy zapoznać się z wyłączeniami odpowiedzialności, ponieważ są to szkody, za które bank nie odpowiada, a my w konsekwencji nie otrzymamy ubezpieczenia.

Inne korzystne ubezpieczenia przy kredycie

Nie tylko polisa na życie jest ważna przy pożyczce. Jeśli zdecydowaliśmy się na kredyt hipoteczny, trzeba pomyśleć o ubezpieczeniu naszej nieruchomości, ponieważ jeśli dojdzie np. do pożaru, zostaniemy bez dachu nad głową, ale za to z ogromnych zadłużeniem do spłacenia. Dzięki ubezpieczeniu nieruchomości nie będziemy musieli się o to martwić – wiele TU oferuje w ramach polisy mieszkaniowej lokum zastępcze oraz doraźną pomoc finansową, np. na zakup najpotrzebniejszych przedmiotów codziennego użytku.

Warto również, przy każdym kredycie, pomyśleć o ubezpieczeniu od utraty pracy – jeśli nie z naszej winy stracimy pracę, a więc i pensję – TU spłaci za nas zadłużenie.

Nie traktujmy więc ubezpieczenia jako zła koniecznego, jest to zabezpieczenia dla banku, ale w wielu przypadkach i dla nas może okazać się ostatnią deską ratunku.

5 (100%) 2 głosy/ów

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o