Pożyczka gotówkowa bez BIK. Czy to bezpieczne?

mężczyzna szukający pożyczki w internecie

Osławiony BIK wielu pożyczkobiorcom kojarzy się negatywnie. Mając świadomość złej historii kredytowej, zaczyna ich interesować pożyczka gotówkowa bez BIK. Jednak, czy to bezpieczne?

Wiele osób, które szuka szybkich pożyczek, kieruje swoje kroki do instytucji pozabankowych. Dzięki nim szybko i z minimalną ilością formalności można uzyskać pieniądze na dowolny cel. Jednak, aby otrzymać pożyczkę, pożyczkobiorca musi być oceniony pozytywnie w procesie ubiegania się o pieniądze. Często jako narzędzie do oceny, firmy pozabankowe wykorzystują bazy dłużników takie jak np. BIK (Biuro Informacji Kredytowej). Dlaczego?

Po co są bazy dłużników?

Bazy informacji gospodarczych ułatwiają firmom pożyczkowym wiele zadań. Oto niektóre korzyści, jakie instytucje odnoszą, korzystając z bazy typu BIK.

  • Weryfikacja osób fizycznych i przedsiębiorców
  • Zmniejszenie szansy na oszustwo i utratę pożyczonych pieniędzy lub nadużycia
  • Weryfikacja tożsamości klienta oraz jego danych adresowych
  • Ocena zdolności kredytowej, czyli spełnienie wymogów Ustawy o Kredycie Konsumenckim
  • Wpisywanie dłużników do rejestru, aby zmotywować ich do spłaty zobowiązania
  • Wysyłanie wezwań do zapłaty oraz powiadomień o wpisie w bazie dłużników

Klienci firm pożyczkowych najczęściej kojarzą bazy informacji gospodarczych ze złem koniecznym. Pożyczka gotówkowa bez BIK przyciąga wiele osób, które wierzą, że część procesu pożyczkowego związana ze sprawdzaniem informacji, zostanie pominięta. Warto natomiast dowiedzieć się, dlaczego dłużnicy boją się wpisów i sprawdzania BIK.

Wpis w BIK – kiedy twoje dane trafią do rejestru?

BIK to główne źródło informacji kredytowej i gospodarczej w Polsce. Gromadzi oraz udostępnia informacje na temat tego, jak osoby fizyczne, a także przedsiębiorstwa, realizują swoje zobowiązania kredytowe i finansowe. Z usług bazy BIK korzysta około 90% firm z sektora bankowego i pozabankowego w Polsce.

Negatywny wpis w rejestrze mogą uzyskać osoby, które nie uregulowały długu przekraczającego 200 zł. Dla przedsiębiorców ten prób jest podniesiony do 500 zł. Termin płatności musiał być przekroczony o co najmniej 60 dni.

Za co trafia się do rejestru? Np. za niezapłacone rachunki za media, opuszczone raty, niezapłacone mandaty czy alimenty.

  • Negatywny wpis zawiera informacje pozwalające zidentyfikować dłużnika, poznać historię jego długów (chyba, że dany dług został spłacony i wykreślony z bazy) oraz podjąć decyzję o przyznaniu lub nieprzyznaniu pożyczki. 
  • W bazie BIK znajdują się informacje także o aktualnych zobowiązaniach klienta. Oznacza to, że aktywny kredyt, choć spłacany regularnie, i tak jest odnotowany w BIK jako zadłużenie.

Pożyczka gotówkowa bez BIK – czy to bezpieczne?

Polskie prawo zobowiązuje pożyczkodawców do sprawdzania zdolności i wiarygodności finansowej swoich potencjalnych klientów. Jeśli zatem firma reklamuje się, że nie korzysta z informacji przechowywanych w BIK, na pewno dokładnie sprawdzi inne źródła.

Jakie rejestry są w Polsce? Dla przykładu Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor, Krajowy Rejestr Długów (KRD), czy ERIF Biuro Informacji Gospodarczej. Warto wiedzieć, że ten pierwszy jest spółką zależną od BIK.

Bezpieczeństwo korzystania z pożyczki bez BIK jest także zależne od samego klienta. Osoba, która zaciągnęła wcześniej wiele pożyczek i stara się o kolejną w firmie, która nie sprawdza BIK, może sama sobie wyrządzić szkodę. Suma zobowiązań może okazać się za wysoka na możliwości finansowe klienta i kolejna pożyczka obciąży go za bardzo.

Pożyczka gotówkowa bez BIK – gdzie ją znajdziesz?

Przygotowaliśmy kilka firm pożyczkowych, w których znajdziesz pożyczki bez sprawdzania BIK. Oto one!

Wandoo – pożyczka od 300 zł do 15 000 zł na maksymalnie 30 dni; sprawdza następujące bazy: Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A., Rejestr Dłużników ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A., Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej S.A.

wandoo

Pożyczasz
1 000
Okres spłaty
30 dni
Koszt
0
RRSO: 0%

Tani Kredyt – pożyczka od 200 zł do 7 000 zł na maksymalnie 30 dni; sprawdza następujące bazy: Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej S.A., bazy danych uczestników Platformy Wymiany Informacji Pożyczkowej oraz European Union Credit Bureau.

Pożyczka Plus – pożyczka od 200 zł do 10 000 zł na maksymalnie 45 dnia; sprawdza następujące bazy: Krajowy Rejestr Długów Biura Informacji Gospodarczej S.A., Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej S.A., Platforma Wymiany Informacji Pożyczkowej, CRIF Services Sp. z o.o., Kaczmarski Group sp. z o.o.

pozyczkaplus

Pożyczasz
1 000
Okres spłaty
30 dni
Koszt
80,42
RRSO: 156,28%

Ferratum – pożyczka od 100 zł do 10 000 zł; sprawdza następujące bazy: Krajowy Rejestr Długów, Rejestr Dłużników ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A., Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A.

Solven – pożyczka od na maksymalnie; sprawdza następujące bazy: Krajowy Rejestr Długów Biura Informacji Gospodarczej S. A., Krajowe Biuro informacji Gospodarczej S. A., baza danych uczestników Platformy Wymiany Informacji Pożyczkowej


Trzeba tutaj dopisać, że BIK posiada informacje zarówno o aktualnych, jak I zaległych zobowiązaniach klienta. Jeśli więc mamy aktywny kredyt, ale spłacamy go regularnie, BIK i tak odnotuje że mamy zadłużenie.

W tym akapicie warto byłoby dodać, że jeśli klient ma sporo zobowiązań odnotowanych w BIK, może mieć problem ze spłatą kolejnego – nawet jeśli firma nie sprawdza BIK i przychyli się do wniosku klienta.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments