Pożyczka od osoby prywatnej. Zasady i koszty

kobieta sprawdzająca coś pod lupą

Pożyczka od osoby prywatnej to bardzo ciekawe rozwiązanie, które pozwala ominąć banki czy instytucje pozabankowe i pożyczyć pieniądze np. od znajomych. W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania, kto faktycznie może ci jej udzielić, jakie są regulacje prawne oraz jak wygląda pożyczanie od rodziny.

Jeśli decydujesz się wziąć pożyczkę od osoby prywatnej, możesz pominąć wiele formalności. Na przykład weryfikację informacji w bazach gospodarczych typu BIK, załatwianie zaświadczeń o dochodach czy potwierdzanie tożsamości. Jednak, aby bezpiecznie korzystać z tego typu pożyczek, powinieneś mieć świadomość istotnych kwestii prawnych, jak podatki czy umowy.

Przepisy regulujące pożyczki, których nie udzielają podmioty komercyjne jak instytucje finansowe,  znajdują się w Kodeksie Cywilnym. Zagadnienie jest omawiane w artykułach od 720 do 724. Pożyczyć możesz zarówno pieniądze, jak i rzeczy oznaczone co do gatunku. Biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy lub rzeczy.

Pożyczka od osoby prywatnej – kto może ci jej udzielić?

Pieniądze oraz rzeczy możesz pożyczyć od znajomych, rodziny oraz innych osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej polegającej na obrocie pieniędzmi. Należy pamiętać, że niezależnie od źródła, proces musi być realizowany zgodnie z prawem.

Dlaczego to takie ważne? Wystarczy spojrzeć na przykład komercyjnych instytucji udzielających pożyczek pozabankowych. Przed wprowadzeniem zmian w ustawie o nadzorze nad rynkiem finansowym, działalność takich firm nie była regulowana. Pożyczek mógł udzielać „każdy”, oprocentowanie było bardzo wysokie, a klienci nie byli odpowiednio informowani o skutkach zawierania umów. W konsekwencji ludzie spłacali bardzo wysokie kwoty i nie mieli podstaw w sądach, by dochodzić swoich praw.

Aktualne regulacje prawne odpowiednio wskazują, jak firmy powinny zachowywać się w takich sytuacjach, aby nie doprowadzać do nadużyć względem klientów. Dlatego należy być świadomym zasad, jakie obowiązują, gdy interesuje cię pożyczka od osoby prywatnej.

Pożyczka od osoby prywatnej – jakie są wymaganie prawne?

Pożyczka od osoby prywatnej nie jest tworem bardzo wymagającym prawnie. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku, gdy wartość pożyczki przekracza 1 000 zł, musisz zawrzeć z osobą pożyczającą umowę na piśmie. Jeżeli wartość pożyczanego przedmiotu lub pieniędzy jest mniejsza, niż 1 000 zł, wówczas możecie pozostać przy tzw. porozumieniu dżentelmeńskim, czyli umowie zawartej ustnie. Dobrą praktyką jest jednak umowa na piśmie już przy kwocie 500 zł.

Ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych ustanawia, że umowy pożyczek pieniężnych podlegają podatkowi. To znaczy, że w określonej sytuacji, być może będziesz musiał odprowadzić podatek do Urzędu Skarbowego. Konkretnie dotyczy to sytuacji, gdy pożyczasz kwotę powyżej 9 637 zł (kwota zwolniona od podatku na mocy ustawy o darowiznach).

Wysokość podatku wynosi 0,5% kwoty lub wartości pożyczki. Przypominamy, że pożyczyć możesz pieniądze lub rzeczy. Może zdarzyć się tak, że od razu nie pożyczysz pełnej kwoty i będziesz chciał w późniejszym czasie dobrać więcej pieniędzy od osoby, z którą zawierasz umowę. Wtedy podstawą do opodatkowania jest kwota każdorazowej wypłaty środków pieniężnych. Uwaga! Jeśli nie dotrzymasz obowiązku podatkowego, zapłacisz 20%.

Podatek powinien być płacony dobrowolnie, bez konieczności wzywania organu podatkowego. Innymi słowy powinieneś sam wybrać się do Urzędu Skarbowego, zgłosić, że pożyczasz pieniądze od osoby prywatnej i zapłacić odpowiedni podatek.

Pożyczki od rodziny – czy w tym przypadku coś się zmienia?

Koszty pożyczania pieniędzy nie są tak duże, gdy pożyczasz od rodziny. W myśl ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie musisz płacić podatku, gdy pożyczasz kwotę do 9 637 zł (kwota zwolniona od podatku na mocy ustawy o darowiznach) od:

  • małżonka,
  • zstępnych (dzieci, wnuków),
  • wstępnych (rodziców),
  • pasierbów,
  • rodzeństwa,
  • ojczyma i macochy.

Jak widzisz, pożyczanie od osób prywatnych jest łatwiejsze i często tańsze. Gdy pożyczasz do 9 637 zł od rodziny, nie ponosisz żadnych kosztów. Powyżej tej kwoty, jesteś jednak zobligowany do dobrowolnego opłacenia podatku od czynności cywilno-prawnych. Pamiętaj, że umowa pożyczki musi być zawarta na piśmie przy pożyczce o wartości 1 000 zł. Dobrą praktyką natomiast jest spisywanie warunków umowy już przy kwocie 500 zł. W razie wątpliwości, możesz szukać pomocy w Kodeksie Cywilnym lub odpowiednich ustawach.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments