Pożyczka pod zastaw mieszkania. Czy to dobre rozwiązanie?

osoba szukająca pożyczki pod zastaw mieszkania

Znalazłeś się w dołku finansowym i szybko potrzebujesz pieniędzy? Pożyczka pod zastaw mieszkania mogłaby wydawać się odpowiedzią na twoje potrzeby. Zanim jednak zaryzykujesz, sprawdź, z jakim ryzykiem wiąże się podpisanie takiej umowy.

Zastawienie mieszkania w zamian za uzyskanie pożyczki to naprawdę szybka gotówka; pożyczkodawcy bardzo chętnie podpiszą z tobą umowę, która da im możliwość zajęcia twojej nieruchomości. Wystarczy spotkać się z przedstawicielem firmy oferującej takie rozwiązania. Warto jednak, abyś był świadomy, czym grozi pożyczanie pod zastaw nieruchomości. Z tego artykułu dowiesz się:

 • czym jest pożyczka pod zastaw mieszkania,
 • jak to działa,
 • jakie są wymagania,
 • jakie są wady i zalety tego produktu finansowego,
 • oraz czy to bezpieczne rozwiązanie.

Pożyczka pod zastaw mieszkania – co to właściwie jest?

Na rynku finansowym znajdziesz wiele produktów pożyczkowych; jednym z wyróżniających się jest możliwość zastawienia mieszkania celem uzyskania pożyczki.

Właściciel nieruchomości – mieszkania, domu, biura/ biurowca, działki czy terenów rolnych może ustanowić hipotekę w księdze wieczystej i dostać pożyczkę o wartości do 80% ceny nieruchomości.

Wymagania do ustanowienia hipoteki

Przy załatwianiu pożyczki pod zastaw mieszkania pożyczkobiorca będzie musiał spełnić wiele formalności. Firmy pożyczkowe wymagają przedstawienia dokumentów potwierdzających prawo własności danej nieruchomości. Zazwyczaj proszą o:

 • odpisy z ksiąg wieczystych danej nieruchomości,
 • akty notarialne potwierdzające zakup nieruchomości,
 • akty darowizny,
 • wypisy z rejestru gruntów,
 • wyceny nieruchomości sporządzone przez rzeczoznawcę majątkowego,
 • zdjęcia zastawianej nieruchomości,
 • zaświadczeń, że czynsz jest uregulowany.

Oprócz dokumentów skupiających się na nieruchomości, pożyczkobiorca musi również potwierdzić swoją zdolność kredytową. Obejmują go zatem standardowe procedury oceny sytuacji finansowej, czyli przedstawienie zaświadczeń o dochodach, informacji kontaktowych oraz potwierdzenie tożsamości. Instytucja finansowa, w której klient aplikuje o pożyczkę ma obowiązek weryfikacji w bazach gospodarczych historii kredytowej. Jeśli historia klienta wskaże zaległości lub inne nieprawidłowości, klient nie otrzyma pożyczki.

Wady i zalety ustanowienia hipoteki

Pożyczka pod zastaw mieszkania ma wiele wad, ma jednak także swoje zalety. Poniżej znajdziesz kilka plusów i minusów korzystania z tego rozwiązania.

Zalety pożyczki pod zastaw nieruchomości

 1. Stosunkowo szybka pożyczka na wysoką kwotę – jak już wcześniej powiedzieliśmy, pożyczkobiorca może liczyć na pożyczkę sięgającą nawet 80% ceny nieruchomości. Firmy pożyczkowe chętnie i szybko podejmą współpracę z taką osobą
 2. Pożyczka na dowolny cel – pożyczkodawca nie ogranicza w tej materii pożyczkobiorcy; pieniądze możesz przeznaczyć na co tylko chcesz
 3. Korzystne oprocentowanie – pożyczka pod zastaw mieszkania nie jest tak droga jak zwykła pożyczka gotówkowa; oprocentowanie najkorzystniejszego kredytu gotówkowego to 9,66%, a pożyczki na hipotekę około 5%

Wady pożyczki pod zastaw nieruchomości

 1. To nie jest bezpieczne rozwiązanie – pożyczkodawcy chętnie podejmują współpracę z właścicielami nieruchomości, ponieważ to dla nich realna szansa na łatwe przejęcie lokalu lub ziemi
 2. Mnóstwo formalności – nie jest to na rękę ani pożyczkobiorcom, ani pożyczkodawcom, ale wymogi prawne muszą być spełnione. Strony umowy muszą wykazać, że pożyczka jest udzielana we właściwych okolicznościach finansowych; innymi słowy, że klienta stać na wzięcie na siebie takiego zobowiązania
 3. Skomplikowane zapisy w umowach – w przypadku pożyczki gotówkowej zapisy umowy są proste i czytelne; inaczej jest jednak przy pożyczce pod zastaw mieszkania. Ta umowa jest znacznie dłuższa i znacznie bardziej skomplikowana. Brak zrozumienia ustanawianych warunków, np. jaki jest sposób spłaty zobowiązania, może skutkować nakładaniem odsetek lub – w konsekwencji – utratą prawa własności zastawionej nieruchomości.

Podsumowując, pożyczka pod zastaw mieszkania nie jest bezpiecznym produktem finansowym. Pomimo zalet takich jak korzystne oprocentowanie czy wysoka kwota pożyczki, odradzamy korzystanie z tego rozwiązania. Konsekwencje dla pożyczkobiorcy mogą być bowiem opłakane w skutkach – utraci nieruchomość i zostanie z długami.

Twoja ocena

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o