Pożyczka pod zastaw mieszkania. Czy to dobre rozwiązanie?

osoba szukająca pożyczki pod zastaw mieszkania

Znalazłeś się w dołku finansowym i szybko potrzebujesz pieniędzy? Pożyczka pod zastaw mieszkania mogłaby wydawać się odpowiedzią na twoje potrzeby. Zanim jednak zaryzykujesz, sprawdź, z jakim ryzykiem wiąże się podpisanie takiej umowy.

Zastawienie mieszkania w zamian za uzyskanie pożyczki to naprawdę szybka gotówka; pożyczkodawcy bardzo chętnie podpiszą z tobą umowę, która da im możliwość zajęcia twojej nieruchomości. Wystarczy spotkać się z przedstawicielem firmy oferującej takie rozwiązania. Warto jednak, abyś był świadomy, czym grozi pożyczanie pod zastaw nieruchomości. Z tego artykułu dowiesz się:

 • czym jest pożyczka pod zastaw mieszkania,
 • jak to działa,
 • jakie są wymagania,
 • jakie są wady i zalety tego produktu finansowego,
 • oraz czy to bezpieczne rozwiązanie.

Pożyczka pod zastaw mieszkania – co to właściwie jest?

Na rynku finansowym znajdziesz wiele produktów pożyczkowych; jednym z wyróżniających się jest możliwość zastawienia mieszkania celem uzyskania pożyczki.

Właściciel nieruchomości – mieszkania, domu, biura/ biurowca, działki czy terenów rolnych może ustanowić hipotekę w księdze wieczystej i dostać pożyczkę o wartości do 80% ceny nieruchomości.

Wymagania do ustanowienia hipoteki

Przy załatwianiu pożyczki pod zastaw mieszkania pożyczkobiorca będzie musiał spełnić wiele formalności. Firmy pożyczkowe wymagają przedstawienia dokumentów potwierdzających prawo własności danej nieruchomości. Zazwyczaj proszą o:

 • odpisy z ksiąg wieczystych danej nieruchomości,
 • akty notarialne potwierdzające zakup nieruchomości,
 • akty darowizny,
 • wypisy z rejestru gruntów,
 • wyceny nieruchomości sporządzone przez rzeczoznawcę majątkowego,
 • zdjęcia zastawianej nieruchomości,
 • zaświadczeń, że czynsz jest uregulowany.

Oprócz dokumentów skupiających się na nieruchomości, pożyczkobiorca musi również potwierdzić swoją zdolność kredytową. Obejmują go zatem standardowe procedury oceny sytuacji finansowej, czyli przedstawienie zaświadczeń o dochodach, informacji kontaktowych oraz potwierdzenie tożsamości. Instytucja finansowa, w której klient aplikuje o pożyczkę ma obowiązek weryfikacji w bazach gospodarczych historii kredytowej. Jeśli historia klienta wskaże zaległości lub inne nieprawidłowości, klient nie otrzyma pożyczki.

Wady i zalety ustanowienia hipoteki

Pożyczka pod zastaw mieszkania ma wiele wad, ma jednak także swoje zalety. Poniżej znajdziesz kilka plusów i minusów korzystania z tego rozwiązania.

Zalety pożyczki pod zastaw nieruchomości

 1. Stosunkowo szybka pożyczka na wysoką kwotę – jak już wcześniej powiedzieliśmy, pożyczkobiorca może liczyć na pożyczkę sięgającą nawet 80% ceny nieruchomości. Firmy pożyczkowe chętnie i szybko podejmą współpracę z taką osobą
 2. Pożyczka na dowolny cel – pożyczkodawca nie ogranicza w tej materii pożyczkobiorcy; pieniądze możesz przeznaczyć na co tylko chcesz
 3. Korzystne oprocentowanie – pożyczka pod zastaw mieszkania nie jest tak droga jak zwykła pożyczka gotówkowa; oprocentowanie najkorzystniejszego kredytu gotówkowego to 9,66%, a pożyczki na hipotekę około 5%

Wady pożyczki pod zastaw nieruchomości

 1. To nie jest bezpieczne rozwiązanie – pożyczkodawcy chętnie podejmują współpracę z właścicielami nieruchomości, ponieważ to dla nich realna szansa na łatwe przejęcie lokalu lub ziemi
 2. Mnóstwo formalności – nie jest to na rękę ani pożyczkobiorcom, ani pożyczkodawcom, ale wymogi prawne muszą być spełnione. Strony umowy muszą wykazać, że pożyczka jest udzielana we właściwych okolicznościach finansowych; innymi słowy, że klienta stać na wzięcie na siebie takiego zobowiązania
 3. Skomplikowane zapisy w umowach – w przypadku pożyczki gotówkowej zapisy umowy są proste i czytelne; inaczej jest jednak przy pożyczce pod zastaw mieszkania. Ta umowa jest znacznie dłuższa i znacznie bardziej skomplikowana. Brak zrozumienia ustanawianych warunków, np. jaki jest sposób spłaty zobowiązania, może skutkować nakładaniem odsetek lub – w konsekwencji – utratą prawa własności zastawionej nieruchomości.

Podsumowując, pożyczka pod zastaw mieszkania nie jest bezpiecznym produktem finansowym. Pomimo zalet takich jak korzystne oprocentowanie czy wysoka kwota pożyczki, odradzamy korzystanie z tego rozwiązania. Konsekwencje dla pożyczkobiorcy mogą być bowiem opłakane w skutkach – utraci nieruchomość i zostanie z długami.

Alternatywy dla pożyczki pod zastaw mieszkania

Co zatem zrobić, jeśli potrzebujemy większej kwoty gotówki, ale nie chcemy jednocześnie narażać się na utratę swojego mieszkania? Alternatywą dla klientów w takiej sytuacji mogą okazać się ratalne pożyczki pozabankowe.

Korzystając z produktów ratalnych online możemy obecnie pożyczyć nawet 60 000 zł z opcją spłaty przez 60 miesięcy. Koszt zobowiązania o takich parametrach wyniesie 23 400 zł, a miesięczna rata osiągnie wartość ok. 1400 zł.

Korzystając z pożyczek ratalnych nie musimy niczego zastawiać. Zwykle wystarczy tylko dokument potwierdzający, że otrzymujemy regularny dochód lub osoba, która poręczy nasze zobowiązanie.

Wniosek o pożyczkę ratalną złożymy online już w kilka minut. Gotówka możemy natomiast otrzymać jeszcze tego samego dnia.

Korzystanie z tego typu produktów będzie dużo bezpieczniejszym wyjściem niż wzięcie pożyczki pod zastaw mieszkania. Kliknij w poniższy link i zobacz, gdzie bezpiecznie pożyczysz pieniądze!

Weź pożyczkę na raty

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
10 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Janek
1 rok temu

Taka pożyczka to nie jest łatwa sprawa. Ktoś kto się na to decyduje ma dużo do stracenia. Ja bym dwa razy się zastanowił żeby coś takiego wziąć. Bo można ładnie sobie życie skomplikować. A chętnych firm na nieruchomości nie brakuje.

Leszer
1 rok temu
Reply to  Janek

No dokładnie trzeba być grubo zdesperowanym.

Xksiński
1 rok temu

Ludziska wystrzegać się jak tylko się da, ryzyko nie popłaci a kłopotów można się nabawić co nie miara

urrrraaa
1 rok temu
Reply to  Xksiński

Trzeba pożyczać z głową, znam dużo osób co skozystało z takiej formy i zaden z nich nie zaluje. pozyczka sie splacila nieruchomosc dalej nalezy do nich wiec to nie jest tak ze firmy czekaja az ci sie noga podwinie zeby zabrac ci chate

Lawendowy Zapach
1 rok temu
Reply to  urrrraaa

Nie wiem co wynika z podwinięcia nogi ale za to wiem jakie mogą być konsekwencje powinięcia się nogi 😛

jajjko
1 rok temu

Lepiej żeby noga się podwinęła we własnym mieszkaniu a nie zabranym przez wierzyciela hhehe

Bolo
1 rok temu

To nie jest łatwa sprawa ale z drógiej strony w zamian dostajemy konkretną kwotę, jeżeli ktoś potrzebuje na inwestycje i co stoi na przeszkodzie? warunek jest jeden trzeba to robić z głową

Franki
1 rok temu

Powiem Wam wszyskim że kiedys mi się zdarzyło być w sytuacji kiedy musiałem podjąć taki krok. Ryzykowałem mieszkaniem ale byłem zabezpieczony bo to nie było jedyne mieszkanie jakie miałem. Za kasę z pożyczki kupiłem kolejne mieszkanie i teraz żyję sobie bardzo dobrze, nie mam szefa nad sobą, hajs też sie zgadza.

gumiś
1 rok temu
Reply to  Franki

Czasem ryzyko popłaca 🙂 gratuluje.

Franki
1 rok temu
Reply to  gumiś

Dzięki za miły komentarz. Mi się opłaciło i życzę tego wszystkim