Pożyczka pod zastaw – warto z nich korzystać? Radzimy!

pożyczka pod zastaw

Pożyczki pod zastaw? Co to jest? Czy warto? Często, gdy nie mamy środków do realizacji swoich celów i potrzeb, sięgamy po pożyczki. Jednak nie zawsze mamy to szczęście, że otrzymujemy regularne dochody, a niekiedy nasza historia kredytowa nie wygląda zbyt dobrze. Czy można więc pożyczyć pieniądze, nie będąc idealnym pożyczkobiorcą? Okazuje się, że można – biorąc pożyczkę pod zastaw.

Pożyczki pod zastaw – co musisz wiedzieć

Jak sama nazwa wskazuje, pożyczka pod zastaw opiera się na zabezpieczeniu pożyczki czymś wartościowym – zaraz powiemy o tym więcej. To rozwiązanie jest szansą dla osób, które nie spełniają „tradycyjnych” wymagań stawianych przez firmy finansowe: nie otrzymują stałego wynagrodzenia i nie mogą w związku z tym przedstawić zaświadczenia o dochodach, mają za niskie dochody lub nie mają zdolności kredytowej. Firmy pożyczkowe sprawdzają szereg baz, jak np. BIK, ERIF czy Infomonitor i stamtąd czerpią informację o wypłacalności potencjalnego klienta. W przypadku pożyczek pod zastaw mówimy o ograniczonym prawie rzeczowym – na nim właśnie opiera się ten rodzaj kredytowania.

Co może być zastawem?

Zasadniczo jako zastaw pod pożyczkę lub kredyt może służyć coś przedstawiające sobą wymierną wartość – oczywiście taką, którą określi twój przyszły pożyczkodawca. Ostatnio coraz popularniejsza staje się pożyczka pod zastaw samochodu, a jej wysokość zależy od stanu pojazdu, marki, rocznika i innych czynników. Wysokość takiej pożyczki dochodzi nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Zastawiając auto, podpisujesz umowę przewłaszczenia, co oznacza, że wierzyciel otrzymuje 51% własności samochodu, lecz po uregulowaniu wszystkich należności, znowu stajesz się jedynym właścicielem. Oczywiście nadal możesz użytkować zastawione auto. W związku z powyższą umową nie możesz go jednak legalnie sprzedać. Niestety jest w tym wszystkim mała niedogodność – musisz bowiem udać się do swojego wydziału komunikacji i wpisać firmę pożyczkową jako współwłaściciela pojazdu do dowodu rejestracyjnego. Poza tym możesz zastawić także kosztowności, takie jak złoto i srebro lub sprzęty RTV czy nawet elektronarzędzia. Wysokość pożyczki, której udzieli ci wierzyciel zależeć będzie od wartości przedmiotu, który zastawisz. To logiczne, że zastawiając mieszkanie lub grunt, możesz dostać więcej niż w przypadku, gdy zabezpieczeniem pożyczki będzie samochód, motocykl lub sprzęt RTV. Naturalnie, nie dostaniesz kwoty większej niż wartość zastawu.

Przeczytaj także:
Pożyczka na dowód
Monit

Pożyczka pod zastaw mieszkania – uważaj!

Jeśli masz dom lub mieszkanie, a potrzebujesz pieniędzy na realizację swoich marzeń lub bieżących potrzeb i myślisz o zastawieniu nieruchomości, bądź ostrożny. To zrozumiałe, że będąc właścicielem mieszkania wartego kilkaset tysięcy złotych, nie spodziewasz się, że możesz w jakikolwiek sposób stracić je przez niespłaconą pożyczkę w wysokości kilku tysięcy. Jest w tym oczywiście jakaś logika, ale jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, bądź czujny. Musisz pamiętać o tym, że pożyczki pod zastaw mieszkania mogą udzielić ci wyłącznie banki lub SKOKi. Często nieuczciwe firmy wykorzystują desperację klienta i w efekcie przejmują jego nieruchomość poprzez nieetyczne działania. Nie chcesz mieć z takimi instytucjami nic wspólnego!

Kilka wskazówek

Warto pamiętać, że sam fakt, że możemy dostać duże pieniądze pod zastaw mieszkania czy auta nie oznacza, że musimy pożyczać maksymalną kwotę! Zawsze należy pożyczać tylko tyle, ile będzie się potem w stanie spłacić – niezależnie od tego, czy bierzesz chwilówkę, pożyczkę na raty czy też kredyt w banku. Miej na uwadze, że odsetki rosną szybko, a zaleganie z płatnościami wiąże się także z innymi nieprzyjemnościami. Jeśli zdecydujesz się już się na pożyczkę pod zastaw, upewnij się, że wiążesz się umową z rzetelną instytucją. Zawsze sprawdzaj opinie o danej firmie w internecie, zapoznawaj się z rankingami w sieci, a przede wszystkim – dokładnie czytaj dokumenty. Może się bowiem okazać, że podpisując umowę z nieuczciwym wierzycielem tak naprawdę oddajesz mu nieruchomość, auto czy inne cenne przedmioty!

Myślisz o pożyczce pod zastaw? Przeanalizuj swoje finanse!

Pożyczki pod zastaw nie wiążą się z dużą liczbą formalności jak w przypadku kredytów. Jest to bardzo dobra alternatywa dla klientów, którzy nie mają możliwości wzięcia gotówki w banku. Bardzo ważne jest aby pamiętać o naszych możliwościach finansowych, w sytuacji kiedy nie będziemy w stanie spłacić określonej kwoty, bo albo będzie zbyt wysoka, albo nasz budżet nie pozwala na wzięcie pożyczki pod zastaw, lepiej nie wikłać się w takie zobowiązania. Zastawiony samochód, czy drogi sprzęt lub biżuteria może przepaść za niewielkie pieniądze, a my nie będziemy w stanie tego odzyskać. Rozsądek powinien nami kierować przy każdej formie pożyczania, nie tylko przy pożyczce pod zastaw.

Zagrożenia związanie z pożyczkami pod zastaw

Pożyczka pod zastaw może wiązać się też z innymi „zagrożeniami”, nie tylko związanymi z tym, że to my nie będziemy w stanie spłacić długu, ale również z tym, że wiele pożyczek pod zastaw to oferty „ze słupa”. Oznacza to, że mogą pochodzić od nieuczciwych i nierzetelnych pożyczkodawców, a to wiąże się z tym, że mogą próbować wyłudzić naszą własność. Bardzo ważne jest, aby dokładnie przeanalizować usługodawcę zanim rozpoczniemy proces zaciągania pożyczki. Pamiętajmy, że jeśli nasze konto zablokuje bank, nie będziemy mogli otrzymać żadnej pomocy finansowej. Pożyczka pod zastaw to dobre rozwiązanie, ale należy zachować środki ostrożności, aby bez obaw spłacić długi i nie mieć żadnych problemów z wierzycielami czy komornikami. Zobacz też artykuł pt. „Ile może zabrać komornik?”

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments