Pożyczka dla pracujących za granicą

portfel z pieniędzmi i sztućce

Pożyczka w Polsce dla pracujących za granicą może być bardzo atrakcyjną opcją, zwłaszcza na początku emigracji. Również lokalne prawo – nie zawsze korzystne dla przyjezdnych – może zachęcać do korzystania z polskich produktów finansowych. Jest to możliwe, choć w ograniczonym zakresie. W artykule przedstawiamy dostępne oferty oraz wyjaśniamy, na jakich warunkach pracujący za granicą mogą otrzymać pożyczkę.

Emigracja polska utrzymuje się na relatywnie stałym poziomie od czasu dołączenia Polski do Unii Europejskiej oraz późniejszego przystąpienia do Układu z Schengen. Jest to emigracja wielostronna, obejmująca zarówno pobyt stały, jak i zatrudnienie okresowe. Niektóre formy zatrudnienia oraz niewystarczające więzi z krajem pobytu wykluczają lub wysoce utrudniają otrzymanie kredytu lub pożyczki za granicą. Niestety, również polskie instytucje finansowe podchodzą do takich sytuacji z dużą ostrożnością i mogą wprowadzać dodatkowe obciążenia. Warto więc wiedzieć, czego oczekiwać i gdzie w razie nagłej potrzeby zwrócić się po pomoc finansową.

Pożyczka w Polsce dla osób pracujących za granicą. Przegląd ofert

Zdecydowana większość banków, które oferują pożyczki dla osób pracujących za granicą, akceptuje zarobki we wszystkich walutach, choć naturalnie najmilej widziane są waluty najpopularniejsze: euro, dolar, funt brytyjski oraz frank szwajcarski.

Oferta bankowa w takich przypadkach nie różni się znacząco od tego, co mogą otrzymać konsumenci pracujący na miejscu. Obecnie można skorzystać z ofert następujących banków:

 • Alior Bank. W ramach pożyczki gotówkowej w tym banku możemy otrzymać od 1 tys. do 150 tys. złotych na maksymalnie 5 lat. Przy niewielkich parametrach jest to jednak jedna z najtańszych pożyczek, bo RRSO wynosi zaledwie 7,23%.
Kredyt gotówkowy Alior Bank - Pożyczka z mikrokosztami (kredyty)

aliorkredyt

Pożyczasz
4000.00
Okres
48 mies
Koszt
1 246,88
Rata
109.31
RRSO: 13,65%
Maksymalne parametry pożyczki
70000.00
60 mies.
0.00
0.00
RRSO: 0.00%

Dane kontaktowe

Dane kontaktowe

E-mail:

kon...Pokaż dane

Telefon kontaktowy:

+48...Pokaż dane

Godziny pracy:

pon. - pt.: 09:00 - 17:00

 • Santander Consumer. „Mistrzowski kredyt gotówkowy” w tym banku to od 6 do 35 tys. złotych, przy RRSO równym 10,13%. Zobowiązanie można spłacać w maksymalnie 60 miesięcznych ratach.
Kredyt gotówkowy Santander Consumer Bank - Mistrzowski Kredyt Gotówkowy

santanderkredyt

Pożyczasz
6000.00
Okres
48 mies
Koszt
1 255,68
Rata
151.16
RRSO: 10,14%
Maksymalne parametry pożyczki
35000.00
60 mies.
9113.20
735.22
RRSO: 0.00%

Dane kontaktowe

Dane kontaktowe

E-mail:

...Pokaż dane

Telefon kontaktowy:

195...Pokaż dane

Godziny pracy:

 • Citi Handlowy. Ten bank, podobnie jak Alior, również oferuje do 150 tys. złotych, z tym że maksymalny okres spłaty wynosi 10 lat. RRSO wynosi 9,63%.
Kredyt gotówkowy Citi Handlowy - Pożyczka gotówkowa online

citikredyt

Pożyczasz
4000.00
Okres
48 mies
Koszt
800
Rata
100.00
RRSO: 9,34%
Maksymalne parametry pożyczki
150000.00
96 mies.
62832.00
2217.00
RRSO: 9.34%

Dane kontaktowe

Dane kontaktowe

E-mail:

...Pokaż dane

Telefon kontaktowy:

+48...Pokaż dane

Godziny pracy:

 • BNP Paribas. W ofercie jest do 200 tys. złotych na nie więcej niż 120 miesięcy. Za kredyt gotówkowy zapłacimy 11,38% w ujęciu rocznym.
Kredyt gotówkowy BNP Paribas Bank Polska – kredyt bez wychodzenia z domu

bnpparibaskredyt

Pożyczasz
4000.00
Okres
48 mies
Koszt
1 307,84
Rata
110.58
RRSO: 12,40%
Maksymalne parametry pożyczki
200000.00
120 mies.
0.00
0.00
RRSO: 12.40%

Dane kontaktowe

Dane kontaktowe

E-mail:

mo...Pokaż dane

Telefon kontaktowy:

500...Pokaż dane

Godziny pracy:

Infolinia czynna 24/7

 • PKO BP. Oferta tego banku obejmuje od 1,5 do 104 tysięcy złotych na 96 miesięcy. RRSO to 12,63%.
Kredyt gotówkowy PKO BP - Pożyczka gotówkowa

pkopozyczka

Pożyczasz
4000.00
Okres
48 mies
Koszt
1 305
Rata
111.00
RRSO: 15,63%
Maksymalne parametry pożyczki
179220.00
96 mies.
58404.00
1696.00
RRSO: 13.57%

Dane kontaktowe

Dane kontaktowe

E-mail:

...Pokaż dane

Telefon kontaktowy:

800...Pokaż dane

Godziny pracy:

pon. - ndz.: 24 h

Jak można się domyślić, oferta pożyczek pozabankowych będzie bardziej okrojona. W zasadzie tylko firma NetCredit akceptuje wynagrodzenie od zagranicznego pracodawcy, pod warunkiem, że jest ono wypłacane na polskie konto.

Przykładowa oferta pożyczki dla nowego klienta
 

netcredit

Pożyczasz
600
Oddajesz
696,84
Koszt
96,84
RRSO: 517,46%
Możliwy zakres pożyczki
KWOTA:
od 550.00
do 3000.00
OKRES:
od 30 dni
do 30 dni

Dodatkowe informacje

Dane kontaktowe

E-mail:

inf...Pokaż dane

Telefon kontaktowy:

22 ...Pokaż dane

Godziny pracy:

pon. - pt.: 08:00 - 20:00
sob.: 08:00 - 17:00

Szczegóły pożyczki

Wiek pożyczkobiorcy: od 20 lat do 70 lat

Okres pożyczki: 30 dni

Zakres pożyczki: od 550 zł do 3 000 zł

Przelew środków: w zależności od tego, kiedy Twój bank księguje przelewy

Konta bankowe pożyczkodawcy:

przelewy obsługiwane przez Blue Media

Bazy sprawdzane przez firmę:

BIK
ERIF
KRD
Infomonitor

Wymagane do złożenia wniosku:

- dowód osobisty (informacje z tego dokumentu należy podać we wniosku pożyczkowym),
- konto bankowe, którego jesteś jedynym właścicielem (niezbędne do potwierdzenia tożsamości i/lub wypłaty pożyczki),
- adres email,
- telefon komórkowy,
- polskie obywatelstwo,
- adres zamieszkania na terenie PL.

Praca za granicą a pożyczka w Polsce – czy to możliwe?

Zarobki w obcym kraju i wynikające z nich zależności finansowe mogą być dużą przeszkodą do uzyskania pożyczki w Polsce. Dla banków i firm pożyczkowych mogą zarazem stanowić duże ryzyko kredytowe. Silne związki potencjalnego pożyczkobiorcy mogą także uniemożliwić instytucji finansowej weryfikację klienta w taki sposób, w jaki nakazuje im to zrobić prawo (Ustawa Prawo Bankowe, jak też Ustawa o kredycie konsumenckim). Na przeszkodzie do uzyskania pożyczki przy zarobkach za granicą mogą stać:

 • Brak polskiego konta bankowego. Instytucje finansowe raczej nie pożyczą pieniędzy osobie, która nie posiada polskiego konta bankowego. Nie zawsze tak musi być, ale zwykle brak polskiego konta uniemożliwi np. przeprowadzenie weryfikacji tożsamości przy pożyczce online lub potwierdzenia zdolności kredytowej.
 • Brak dostępu do informacji w bazie BIK i rejestrach dłużników. Dłuższy pobyt za granicą może oznaczać, że na temat wnioskodawcy nie da się uzyskać wartościowych informacji lub nawet braku historii kredytowej. Z drugiej strony, choć bank może zweryfikować wnioskodawcę w zagranicznych odpowiednikach BIK (np. SCHUFA, Equifax, FRIF, czy Experian), to nie zawsze znajdzie tam interesujące go informacje.
 • Brak możliwości windykacji. Pożyczkobiorca mieszkający za granicą (a często też niemający stałego adresu zameldowania w Polsce) to większe ryzyko niespłacenia zobowiązania. Windykacja należności i egzekucja komornicza będzie w tym przypadku trudna, kosztowna, a czasami wręcz nieskuteczna.

Wymienione wyżej przyczyny nieufnego podejścia banków i firm pożyczkowych są poważne. Niemniej od kilku lat instytucje finansowe coraz bardziej otwierają się na klientów i umożliwiają zaciągnięcie pożyczki osobom pracującym za granicą. Będzie się to jednak wiązać ze spełnieniem kilku dodatkowych warunków.

Kto może otrzymać pożyczkę w Polsce?

Banków, które pozytywnie podchodzą do osób pracujących za granicą, nie jest wcale mało. Jak już jednak zostało wspomniane, oferty będą bardziej wymagające i można spotkać się z większą ilością formalności. Wymagania, które zazwyczaj stawiane są pożyczkobiorcom, to:

 • dobra historia kredytowa (niekiedy trzeba udowodnić bankowi nie tylko swoją wiarygodność, ale także wciąż silne związki z Polską lub plany wiążące się z powrotem do kraju, np. zakupy na raty lub regularność spłat zaciągniętego tutaj kredytu hipotecznego);
 • brak długów odnotowanych w rejestrach dłużników: KRD, ERIF, KBIG, BIG Infomonitor oraz rejestr Związku Banków Polskich;
 • zdolność kredytowa;
 • dokumenty potwierdzające zarobki (zaświadczenie, umowa) przełożone na język polski przez tłumacza przysięgłego.

W przypadku niektórych banków konieczne może okazać się także założenie konta walutowego. Rekomendacja S Komisji Nadzoru Finansowego mówi bowiem o tym, że zobowiązania powinny być udzielane w takiej samej walucie, w jakiej się zarabia. Nie we wszystkich bankach wystąpi jednak taka zależność i zwykle spotkamy się z innymi sposobami zabezpieczenia spłaty. Pożyczkodawca bardziej restrykcyjnie podejdzie raczej do kwestii związanych z zatrudnieniem. Niekiedy może wymagać na przykład określonego stażu zatrudnienia (minimum 6 miesięcy) lub umowy, która zawarta będzie na okres dłuższy niż czas kredytowania.

Uzyskanie pożyczki dla pracujących za granicą a wymagania firm pożyczkowych

Sytuacja nie przedstawia się równie korzystnie, jeśli chodzi o pozabankowe firmy pożyczkowe. Zdecydowana większość z nich swoim klientom stawia następujące, nienegocjowalne warunki:

 • polskie obywatelstwo
 • ważny dowód osobisty wydany przez polskie władze
 • adres zameldowania na terenie Polski
 • dochody otrzymywane w Polsce
 • indywidualne konto w jednym z działających na terenie polski banków
 • pozytywna historia kredytowa w polskich rejestrach dłużników i bazach kredytowych – ten parametr nie zawsze będzie jednak kluczowy
 • polski numer telefonu

Widać więc, że zatrudnienie w Polsce oraz wynagrodzenie spływające na polskie konto bankowe (co posłuży do weryfikacji i zdolności kredytowej, i tożsamości) jest kluczowe. Nieodzowne będzie także posiadanie silnych związków z Polską – szczególnie zameldowania w kraju i posiadania polskiego numeru telefonu. W związku z tym większość osób od razu zostanie wykluczona z możliwości uzyskania pożyczki w pozabankowej instytucji pożyczkowej.

Szansę mają jednak osoby, które pracują za granicą okresowo, w szczególności w przypadku gdy zatrudnieni są przez polską agencję pracy i to od niej otrzymują wynagrodzenie na polskie konto bankowe.

Pożyczka za granicą – czy to dobra alternatywa?

Największymi wadami pożyczek dla osób pracujących za granicą jest naturalnie ich mniejsza dostępność oraz więcej formalności. W zamian za to dostajemy natomiast produkt zaufany i sprawdzony. To nieoceniona pomoc w przypadkach, gdy nie znamy zagranicznego rynku pożyczkowego, nie wiemy, czego się spodziewać i jakie panują na nim zasady – nieroztropne korzystanie z zagranicznych pożyczek może mieć bolesne konsekwencje finansowe.

Niekiedy jednak skorzystanie z pożyczki gotówkowej w banku lub z pożyczki pozabankowej może być korzystne.  W większości przypadków oferty bankowe za granicą są dość nisko oprocentowane (choć to zależy oczywiście od kraju) i nie stawiają wysokich wymagań dla obcokrajowców. Z reguły może to być:

 • udokumentowanie zamieszkania na terenie kraju (np. za pomocą rachunku za media na własne nazwisko);
 • legalne zatrudnienie;
 • zdolność kredytowa;
 • pozytywny wynik w zagranicznym odpowiedniku BIK;
 • określony czas zamieszkania na terenie kraju (choć ten wymóg pojawia się coraz rzadziej).

Osoby, które mają zagraniczne konto bankowe, zwykle nie będą mieć problemów z otrzymaniem kredytu z formalnego punktu widzenia. Problemem może być jednak niewystarczająca zdolność kredytowa. Czy w takich przypadkach możliwe jest zwrócenie się do firm pożyczkowych? W większości tak. Warto jednak wcześniej zapoznać się z warunkami przyznawania pożyczki i ich kosztami. Rekomendujemy także korzystanie z marek, które są dobrze znane z polskiego rynku np. Vivus lub Wonga.

Pożyczka prywatna nie zawsze korzystna

Gdy rozwiązania instytucjonalne nie są możliwe – głównie ze względu na zbyt niską zdolność kredytową – często stosowanym rozwiązaniem są pożyczki prywatne. Trzeba jednak zachować szczególną ostrożność, tym bardziej że pożyczki prywatne są częstym polem do nadużyć. Warto więc wybrać taką opcję, w którą przynajmniej w części będzie się chronionym przed potencjalnymi oszustwami.

Specyficzną odmianą takich zobowiązań są pożyczki społecznościowe. Są to pożyczki udzielane prywatnym osobom przez prywatnych inwestorów, ale dzieje się to za pomocą platformy internetowej i jest przez nią nadzorowane pod względem zgodności z prawem i uczciwości działania. Są to pożyczki oferowane między innymi przez Fellow Finance lub ich odpowiedniki za granicą.

Pożyczając natomiast bezpośrednio od osób prywatnych, możemy natomiast narazić się na wyłudzenia dodatkowych opłat, lichwiarskie odsetki, niekorzystne dla pożyczkobiorcy zabezpieczenia wekslowe, a nawet przewłaszczenia na majątku. Nie zawsze też można sprawdzić wiarygodność pożyczkodawcy – zarówno w kraju, jak i za granicą. Dlatego też w większości przypadków nie powinniśmy się na nie decydować, nawet jeśli jest to jedyna opcja finansowania. Warunki stawiane przez banki i firmy pożyczkowe na całym świecie – zostały stworzone również z myślą o bezpieczeństwie pożyczkobiorców. Warto o tym pamiętać nawet w podbramkowych sytuacjach.