Pożyczka w banku. Jakie warunki musisz spełnić, aby ją uzyskać?

kalkulator, kartka papieru i długopis na biurku

Pożyczka w banku – jakie warunki należy spełnić, żeby ją otrzymać? Kiedy warto się zwrócić po nią do banku, a kiedy do firmy pożyczkowej? Na co należy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze pożyczki dla siebie? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym tekście, zapraszamy do lektury.

W ciągu ostatnich kilku lat postrzeganie pożyczki przeszło głęboką ewolucję. Kiedyś kojarzyła się wyłącznie z pożyczką prywatną, od znajomych czy rodziny. Później pierwszą instytucją, jaka nam przychodziła na myśl, był bank. Następnie nastała era firm pożyczkowych, które w zasadzie przejęły rynek pożyczkowy. Obecnie pożyczki są oferowane zarówno przez banki, jak i instytucje pozabankowe, warto jednak wiedzieć, czym różnią się te dwie formy.

Czym jest pożyczka bankowa, a czym pożyczka pozabankowa?

Pożyczka bankowa

Pożyczka to jeden z wielu produktów finansowych, które oferują banki. Działalność banków jest w Polsce regulowana wieloma przepisami prawnymi, w tym głównie Prawem bankowym, dlatego proces ubiegania się o pożyczkę bankową będzie bardziej skomplikowany i związany z większą liczbą formalności, niż w firmach pożyczkowych.

W większości banków możemy złożyć wniosek pożyczkowy online, jednak po pozytywnej decyzji kredytowej pozostałe formalności najczęściej musimy dopełnić osobiście w siedzibie banku lub poprzez podpisanie dokumentów za pośrednictwem kuriera.

Najczęściej ubieganie się o pożyczkę bankową będzie się wiązało z koniecznością otwarcia rachunku w danym banku. Dłuższa i bardziej szczegółowa jest również weryfikacja klienta, w tym szczególnie sprawdzenie wiarygodności finansowej i historii kredytowej. Coraz więcej banków wprowadza szybsze, internetowe sposoby weryfikacji, jednak nadal jest to proces bardziej szczegółowy i restrykcyjny, niż w przypadku instytucji pozabankowych.

Warunki finansowe pożyczki zależą od historii kredytowej oraz wiarygodności finansowej osoby ubiegającej się o pożyczkę. Z reguły na lepsze warunki mogą liczyć osoby, które korzystają z usług danego banku od wielu lat. Porównując pożyczki bankowe z pozabankowymi, to właśnie na wysokość oprocentowania, a także na długość spłaty rat powinniśmy zwrócić największą uwagę. Oferty pożyczek bankowych można porównać na SowaFinansowa.pl.

Pożyczka pozabankowa

W przypadku pożyczki pozabankowej pożyczkodawcą jest firma pożyczkowa. Jej działania są regulowane prawnie m.in. przez ustawę antylichwiarską, a także ustawę o kredytach konsumenckich. To sprawia, że pożyczanie w takich instytucjach jest bezpieczne i przeprowadzone na jasnych, uregulowanych zasadach, które jednak są znacznie bardziej elastyczne, niż w przypadku banków.

Proces ubiegania się o pożyczkę w firmie pożyczkowej jest w zdecydowanej większości dostępny w całości internetowo. Na rynku finansowym znajdziemy firmy, które cały proces ubiegania się o pożyczkę, weryfikację klienta, decyzję pożyczkową, a także przelanie pieniędzy na konto pożyczkobiorcy realizują w kilkanaście lub kilkadziesiąt minut. Dostępne są także oferty firm, które swoje usługi realizują poprzez obsługę domową, a także takie, które łączą te dwa podejścia.

Warunki, które musi spełnić osoba ubiegająca się o pożyczkę pozabankową z reguły nie są skomplikowane. Należy mieścić się w określonym przedziale wiekowym (najczęściej 18-70 lat), przedstawić oświadczenie o dochodach, przeprowadzić weryfikację konta bankowego oraz określić wysokość innych zobowiązań finansowych. Większość instytucji przeprowadza również weryfikację klienta w bazach dłużników, chociaż na rynku znajdziemy również firmy, dla których nie jest to konieczne.

Kto może otrzymać pożyczkę w banku?

Pożyczka w banku jest chętniej wybierana przez osoby z dobrą historią kredytową, gdyż takie osoby mogą uzyskać lepsze warunki pożyczki, a także zdecydowanie większe szanse na jej uzyskanie w instytucji bankowej.

Banki swoją ofertę kierują dwutorowo. Z jednej strony przygotowują oferty dla swoich aktualnych klientów, często bazując na analizie ich dotychczasowych pożyczek i kredytów, i oferując warunki dopasowane do potrzeb i możliwości danej osoby. Z drugiej strony proponują pożyczki tym, którzy jeszcze nie mają konta w danym banku i zachęcają, by korzystając z ich oferty pożyczkowej, jednocześnie otworzyć rachunek bankowy.

Jak już wspomnieliśmy, działalność banku jest regulowana przez restrykcyjne przepisy, dlatego wiarygodność finansowa klientów jest sprawdzana jest bardzo szczegółowo.

Idealnym klientem dla pożyczek oferowanych przez bank będzie osoba, która:

 • posiada rachunek w danym banku
 • nie posiada innych zobowiązań finansowych
 • może pochwalić się dobrą historią kredytową
 • może przedstawić zaświadczenie o statusie zawodowym
 • nie figuruje w bazach dłużników, takich jak BIG czy BIK.

Osobom, które nie spełniają tych warunków, będzie trudno uzyskać pozytywną decyzję pożyczkową oraz dobre warunki pożyczki.

Zdolność kredytowa a pożyczka bankowa

Ocena zdolności kredytowej przez bank jest w przypadku pożyczki prostsza i mniej restrykcyjna, niż w przypadku kredytu. Wynika to oczywiście z różnicy w wysokości kwot, które zostają przekazane do naszej dyspozycji, a które w przypadku kredytu są o wiele wyższe.

Jednak w przypadku pożyczki bankowej zdolność kredytowa ma również duże znaczenie. Jej wysokość jest ustalana na podstawie wielu czynników. Dla banku bardzo ważnym wskaźnikiem są udokumentowane źródła dochodu oraz jego wysokość, a także informacje o innych zobowiązaniach. Kluczowa jest także nieobecność w bazach dłużników.

Bank musi upewnić się, że pożyczka, której nam udzieli będzie spłacona terminowo i w całości, w związku z tym podejmie szczegółową analizę naszej historii kredytowej. Każdy bank oblicza zdolność kredytową w nieco inny sposób, jednak większość składowych będzie taka sama. Najważniejsze z nich to: stan cywilny, wykształcenie, status zawodowy, wysokość i regularność zarobków, historia kredytowa i pożyczkowa, a także wysokość innych zobowiązań.

Czy opłaca się brać pożyczki w banku?

Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników:

 • czy chcemy wziąć kredyt w banku, w którym posiadamy aktywne konto – to częsty warunek, aby otrzymać pożyczkę bankową;
 • jaka jest nasza sytuacja zawodowa – czy możemy przedstawić dokumenty obrazujące nasz stan zatrudnienia i regularność dochodów;
 • jak wygląda nasz profil w bazach BIG i BIK;
 • jaki charakter ma mieć pożyczka – czy potrzebujemy konkretnej kwoty jednorazowo, czy wolimy pożyczkę ratalną;

Jeśli korzystamy z usług danego banku od wielu lat, nasza historia kredytowa jest dobra i nie posiadamy innych zobowiązań. Dodatkowo nasze dochody są na tyle wysokie, że możemy sobie pozwolić na kolejną pożyczkę, możemy próbować ubiegać się o pożyczkę bankową w “swoim banku”.

Czy pożyczka w banku a kredyt w banku to dwa różne produkty?

Banki oferują kilka możliwości pożyczenia pieniędzy, jednymi z najpopularniejszych są pożyczka i kredyt. Oba te rozwiązania różnią się od siebie diametralnie. W zasadzie jedynym podobieństwem jest to, że spłata obu zobowiązań z reguły ma charakter ratalny, gdyż banki bardzo rzadko oferują pożyczki chwilowe spłacane jednorazowo. Różnice są następujące:

 • cel – w przypadku niektórych kredytów np. nieruchomości czy kredytów konsolidacyjnych – wymagane przez bank jest podanie celu spłaty. Tymczasem pożyczka zawsze może zostać przeznaczona na dowolny cel, który nie będzie weryfikowany przez bank;
 • kwota – mimo, że kwoty pożyczek są coraz wyższe, to nadal to kredyt daje możliwość uzyskania większej kwoty pieniężnej;
 • czas oczekiwania na decyzję – w przypadku pożyczki decyzję banku otrzymamy znacznie szybciej, niż w przypadku kredytu;
 • opłaty – umowa kredytowa jest zawsze odpłatna, natomiast pożyczka może być bezpłatna;
 • regulacje prawne – pożyczki są regulowane przez Kodeks Cywilny, zaś kredyty przez Prawo bankowe,
 • zabezpieczenie – umowa kredytu zawsze podlega zabezpieczeniu, najczęściej jest to hipoteka, gwarancja bankowa albo aktywa. W przypadku pożyczki takie zabezpieczenie nie jest konieczne.

Pożyczka w banku – alternatywy

Pożyczki w banku nie są dostępne dla wszystkich chętnych, dlatego warto przeanalizować alternatywne możliwości oferowane przez firmy pożyczkowe.

 • Monedo Now – firma oferuje pożyczki w przedziale od 1 500 zł do 20 000 zł na okres od 6 do 48 miesięcy. Aby skorzystać z pożyczki musimy mieć ukończone 18 lat.
 • Hapi Pożyczki – możemy skorzystać z pożyczki w przedziale 2 000 zł do 15 000 zł na okres od 6 do 24 miesięcy.
 • Provident – w Providencie możemy pożyczyć od 300 do 15 000 zł na 3, 6, 12, 18, 36 lub 48 miesięcy.
 • Wonga – firma oferuje możliwość pożyczenia od 200 zł do 15 tys. zł na okres od 3 do 36 miesięcy. Dodatkowym plusem jest darmowa pierwsza pożyczka w wysokości do 1000 zł na okres 30 dni.
 • SuperGrosz.pl – możemy pożyczyć od 1 000 zł do 10 000 zł na okres od 4 do 50 miesięcy. Aby skorzystać z oferty musimy mieścić się w przedziale wiekowym od 21 lat do 80 lat. Pieniądze możemy otrzymać za pomocą przelewu na konto lub poprzez realizację czeku GIRO na poczcie.
1
Przykładowa oferta pożyczki dla nowego klienta
 

hapipozyczki

Pożyczasz
5000.00
Okres
24 mies
Koszt
504,16
Rata
229.34
RRSO: 9,81%
Maksymalne parametry pożyczki
15000.00
24 mies.
1512.00
688.00
RRSO: 90.14%

Dodatkowe informacje

Dane kontaktowe

E-mail:

bok...Pokaż dane

Telefon kontaktowy:

22 ...Pokaż dane

Godziny pracy:

pon. - pt.: 08:00 - 20:00
sob. - ndz.: 09:00 - 17:00

Szczegóły pożyczki

Wiek pożyczkobiorcy: min. 18 lat

Okres pożyczki: od 6 do 24 miesięcy

Zakres pożyczki: od 2 000 zł do 15 000 zł

Przelew środków: przelew na konto zostanie zrealizowany w ciągu 15 minut.

Konta bankowe pożyczkodawcy:

przelewy obsługiwane przez Blue Media

Bazy sprawdzane przez firmę:

BIK
ERIF
KRD
BIG
Infomonitor
ZBP

Wymagane do złożenia wniosku:

- dowód osobisty (informacje z tego dokumentu należy podać we wniosku pożyczkowym),
- konto bankowe, którego jesteś jedynym właścicielem (niezbędne do potwierdzenia tożsamości i/lub wypłaty pożyczki),
- adres email,
- telefon komórkowy,
- dokument potwierdzający zatrudnienie bądź otrzymywanie stałego dochodu z tytułu umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej, własnej działalności gospodarczej, kontraktu, emerytury lub renty stałej,
- polskie obywatelstwo,
- adres zamieszkania na terenie PL.

2
Przykładowa oferta pożyczki dla nowego klienta
 

zaplo

Pożyczasz
5000.00
Okres
3 mies
Koszt
884,13
Rata
1961.38
RRSO: 169,30%
Maksymalne parametry pożyczki
5000.00
3 mies.
884.13
1961.38
RRSO: 169.30%

Dodatkowe informacje

Dane kontaktowe

E-mail:

kon...Pokaż dane

Telefon kontaktowy:

221...Pokaż dane

Godziny pracy:

pon. - pt.: 08:00 - 22:00
sob. - ndz.: 08:00 - 20:00

Szczegóły pożyczki

Wiek pożyczkobiorcy: od 21 lat do 75 lat

Okres pożyczki: 3 miesiące

Zakres pożyczki: od 1 000 zł do 5 000 zł

Przelew środków: kwota pożyczki zostanie przelana na konto w przeciągu 15 minut liczonych od momentu uzyskania pozytywnej oceny zdolności kredytowej.

Konta bankowe pożyczkodawcy:

Alior Bank,
Getin Noble Bank,
mBank,
Millennium Bank,
PKO Bank Polski,
PEKAO S.A.

Bazy sprawdzane przez firmę:

BIK
ERIF
KRD
BIG
Infomonitor
ZBP

Wymagane do złożenia wniosku:

- dowód osobisty (informacje z tego dokumentu należy podać we wniosku pożyczkowym),
- konto bankowe, którego jesteś jedynym właścicielem (niezbędne do potwierdzenia tożsamości i/lub wypłaty pożyczki),
- adres email,
- telefon komórkowy,
- polskie obywatelstwo,
- adres zamieszkania na terenie PL.

3
Przykładowa oferta pożyczki dla nowego klienta
 

wongaratalna

Pożyczasz
5000.00
Okres
24 mies
Koszt
1 039,50
Rata
251.66
RRSO: 75,08%
Maksymalne parametry pożyczki
15000.00
36 mies.
12756.36
544.88
RRSO: 0.00%

Dodatkowe informacje

Dane kontaktowe

E-mail:

kon...Pokaż dane

Telefon kontaktowy:

+48...Pokaż dane

Godziny pracy:

pon. - pt.: 08:00 - 22:00
sob. - ndz.: 09:00 - 17:00

Szczegóły pożyczki

Wiek pożyczkobiorcy: min. 18 lat

Okres pożyczki: od 3 do 36 miesięcy

Zakres pożyczki: od 200 zł do 15 000 zł

Przelew środków: Czas zależny od wybranej formy wypłaty gotówki. Opcje wypłaty gotówki: - przelew na konto bankowe Proces wypłaty gotówki: 1. Weryfikacja wniosku przez pożyczkodawcę. 2. Wysyłka umowy. 3. Podpisanie dokumentu umowy drogą elektroniczną (za pośrednictwem pełnomocnika) lub tradycyjnie - na papierze. 4. Zwrot umowy do pożyczkodawcy. 5. Wypłata gotówki w wybranej formie.

Konta bankowe pożyczkodawcy:

Alior Bank,
Bank Ochrony Środowiska,
Bank Pocztowy,
BGŻ BNP Paribas,
Credit Agricole,
Eurobank,
Getin Bank,
Idea Bank,
ING Bank Śląski,
Inteligo,
mBank,
Milennium,
Nest Bank,
PEKAO SA,
PKO BP,
Plus Bank,
Raiffeisen Polbank,
Santander,
Toyota Bank,
Volkswagen Bank

Bazy sprawdzane przez firmę:

BIK
ERIF
KRD
BIG
Infomonitor

Wymagane do złożenia wniosku:

- dowód osobisty (informacje z tego dokumentu należy podać we wniosku pożyczkowym),
- konto bankowe, którego jesteś jedynym właścicielem (niezbędne do potwierdzenia tożsamości i/lub wypłaty pożyczki),
- adres email,
- telefon komórkowy,
- polskie obywatelstwo,
- adres zamieszkania na terenie PL.

4
Przykładowa oferta pożyczki dla nowego klienta
 

smartney

Pożyczasz
5000.00
Okres
21 mies
Koszt
1 349,63
Rata
302.41
RRSO: 31,19%
Maksymalne parametry pożyczki
60000.00
60 mies.
26159.08
1435.57
RRSO: 29.17%

Dodatkowe informacje

Dane kontaktowe

E-mail:

kon...Pokaż dane

Telefon kontaktowy:

22 ...Pokaż dane

Godziny pracy:

pon. - pt.: 08:00 - 21:00
sob.-ndz.: 09:00 - 16:00

Szczegóły pożyczki

Wiek pożyczkobiorcy: od 25 lat do 70 lat

Okres pożyczki: od 6 do 60 miesięcy

Zakres pożyczki: od 3 000 zł do 60 000 zł

Przelew środków: przelew na konto: gwarancja wypłaty środków i zaksięgowania pieniędzy w 30 minut

Konta bankowe pożyczkodawcy:

Oney Bank

Bazy sprawdzane przez firmę:

BIK
KRD
BIG
ZBP

Wymagane do złożenia wniosku:

- dokument potwierdzający zatrudnienie bądź otrzymywanie stałego dochodu,
- konto bankowe, którego jesteś jedynym właścicielem (niezbędne do potwierdzenia tożsamości i/lub wypłaty pożyczki),
- telefon komórkowy,
- polskie obywatelstwo,
- adres zamieszkania na terenie PL.

5
Przykładowa oferta pożyczki dla nowego klienta
 

aliorratalna

Pożyczasz
5000.00
Okres
48 mies
Koszt
1 558,72
Rata
136.64
RRSO: 13,65%
Maksymalne parametry pożyczki
70000.00
60 mies.
0.00
0.00
RRSO: 0.00%

Dodatkowe informacje

Dane kontaktowe

E-mail:

kon...Pokaż dane

Telefon kontaktowy:

+48...Pokaż dane

Godziny pracy:

pon. - pt.: 09:00 - 17:00

Szczegóły pożyczki

Wiek pożyczkobiorcy: od 18 do 80 lat

Okres pożyczki: od 48 do 60 miesięcy

Zakres pożyczki: od 500 zł do 70 000 zł

Przelew środków: Środki nawet w 1 dzień od podpisania umowy.

Konta bankowe pożyczkodawcy:

Bazy sprawdzane przez firmę:

Wymagane do złożenia wniosku:

- dokument potwierdzający zatrudnienie bądź otrzymywanie stałego dochodu,
- wyciąg z konta bankowego (w celu potwierdzenia regularności otrzymywanych przez ciebie dochodów),

6
Przykładowa oferta pożyczki dla nowego klienta
 

providentsamoobslugowa

Pożyczasz
5000.00
Okres
24 mies
Koszt
1 821,76
Rata
284.24
RRSO: 37,10%
Maksymalne parametry pożyczki
15000.00
36 mies.
4089.28
2943.43
RRSO: 172.20%

Dodatkowe informacje

Dane kontaktowe

E-mail:

dir...Pokaż dane

Telefon kontaktowy:

600...Pokaż dane

Godziny pracy:

pon. - pt.: 08:00 - 21:00
sob. - ndz.: 09:00 - 17:00

Szczegóły pożyczki

Wiek pożyczkobiorcy: min. 18 lat

Okres pożyczki: 3, 6, 12, 18, 24, 36 miesięcy

Zakres pożyczki: od 300 zł do 15 000 zł

Przelew środków: przelew z pożyczką zostanie zrealizowany nawet w ciągu 15 minut.

Konta bankowe pożyczkodawcy:

przelewy obsługiwane przez Blue Cash

Bazy sprawdzane przez firmę:

BIK
ERIF
KRD
BIG
Infomonitor
ZBP

Wymagane do złożenia wniosku:

- dowód osobisty (informacje z tego dokumentu należy podać we wniosku pożyczkowym),
- konto bankowe, którego jesteś jedynym właścicielem (niezbędne do potwierdzenia tożsamości i/lub wypłaty pożyczki),
- adres email,
- telefon komórkowy,
- stały dochód,
- polskie obywatelstwo,
- adres zamieszkania na terenie PL.

7
Przykładowa oferta pożyczki dla nowego klienta
 

supergroszratalna

Pożyczasz
5000.00
Okres
24 mies
Koszt
4 185,64
Rata
384.63
RRSO: 92,23%
Maksymalne parametry pożyczki
15000.00
48 mies.
0.00
0.00
RRSO: 88.01%
Uwaga!
SuperGrosz ratalna należy do spółki AIQLABS Sp. z o.o. Spółka ta jest właścicielem także innych marek pozabankowych: Finces, Kupuj Teraz oraz Super Rata.

Dodatkowe informacje

Dane kontaktowe

E-mail:

kon...Pokaż dane

Telefon kontaktowy:

22 ...Pokaż dane

Godziny pracy:

pon. - pt.: 09:00 - 20:00
sob.: 09:00 - 17:00

Szczegóły pożyczki

Wiek pożyczkobiorcy: od 21 lat do 80 lat

Okres pożyczki: od 4 do 48 miesięcy

Zakres pożyczki: od 1 000 zł do 15 000 zł

Przelew środków: zależny od wybranej formy wypłaty gotówki. Opcje wypłaty pożyczki: - przelew na konto: pieniądze otrzymasz natychmiast po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku o pożyczkę, - czek Giro: na wybrany numer zostanie wysłana wiadomość SMS z kodem, z którym należy się udać do najbliższego urzędu Poczty Polskiej.

Konta bankowe pożyczkodawcy:

przelewy obsługiwane przez Blue Media

Bazy sprawdzane przez firmę:

BIK
ERIF
KRD
BIG
Infomonitor
CK

Wymagane do złożenia wniosku:

- dowód osobisty (informacje z tego dokumentu należy podać we wniosku pożyczkowym),
- konto bankowe, którego jesteś jedynym właścicielem (niezbędne do potwierdzenia tożsamości i/lub wypłaty pożyczki) - tylko w przypadku wybrania opcji wypłaty gotówki na konto bankowe,
- adres email,
- telefon komórkowy,
- polskie obywatelstwo,
- adres zamieszkania na terenie PL.

Czy pożyczanie w banku jest zawsze bezpieczne?

Przed zaciągnięciem pożyczki zawsze należy sprawdzić wiarygodność banku, który nam ją oferuje. Jeśli mamy wątpliwości odnośnie wiarygodności banku, możemy sprawdzić informacje na jego temat w Ewidencji Instytucji Finansowych prowadzonej przez Narodowy Bank Polski. Znajdziemy tam informacje na temat siedziby, numeru wpisu do rejestru, a także link do oficjalnej strony internetowej.

Pożyczka w banku – podsumowanie

Pożyczka i kredyt to dwa różne produkty finansowe, mimo że oba mogą być oferowane przez bank. Wybór między nimi będzie zależał głównie od naszych potrzeb finansowych, a także aktualnej sytuacji zawodowej i finansowej. Warto również rozważyć pożyczkę pozabankową, która może być atrakcyjną alternatywą wobec usług oferowanych przez banki.

Wybór konkretnego produktu finansowego i pożyczkodawcy będzie zależał od naszej dotychczasowej historii kredytowej, aktualnej sytuacji finansowej oraz bieżących potrzeb. Analizując powyższe i znając charakterystykę dostępnych produktów finansowych, z pewnością wybierzemy ten, który będzie dla nas najdogodniejszy.