Pożyczki bez BIK. Wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć!

kobieta odkładająca pieniądze

Rynek pożyczek pozabankowych stale się rozwija. Ich główną zaletą jest szybkość i prostota udzielania – bez zbędnych formalności. Coraz więcej firm oferuje również pożyczki bez BIK i BIG, czyli bez sprawdzania naszej historii i wiarygodności kredytowej w określonych rejestrach. Gdzie ich szukać? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Pożyczki pozabankowe to krótko- i długoterminowe zobowiązania finansowe udzielane przez firmy pożyczkowe – instytucje finansowe podobne do banków, ale działające na innych zasadach. W porównaniu do kredytów bankowych najczęściej opiewają na niższe kwoty oraz udzielne są na krótszy okres, są też łatwiej dostępne, nie wymagają bowiem spełnienia tylu formalności.

Co to jest BIK?

W bankach, przy udzielaniu kredytów czy pożyczek normą jest sprawdzanie przyszłych klientów w bazach informacji o kredytobiorcach, takich jak Biuro Informacji Kredytowej (BIK), Biuro Informacji Gospodarczej (BIG), czy Krajowy Rejestr Długów (KRD).

Biuro Informacji Kredytowej, czyli BIK gromadzi dane o wszystkich kredytobiorcach, którzy zaciągają jakiekolwiek zobowiązania finansowe w bankach oraz w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych, a także w niektórych firmach pożyczkowych. Ma na celu udzielać instytucjom finansowym informacji na temat historii kredytowej klientów.

W BIK znajdują się informacje o wszystkich udzielonych przez banki i inne instytucje finansowe kredytach i pożyczkach. Warto zwrócić uwagę, że w BIK znajdują się nie tylko negatywne, ale i  pozytywne  informacje o kredytobiorcach. Dzięki temu można dowiedzieć się z nich, czy kredytobiorca zaciągał w przeszłości jakiekolwiek kredyty lub pożyczki, w jaki sposób radził sobie z ich spłatą i czy posiada obecnie jakieś zaległości w spłacie.

W odróżnieniu od BIK, w BIG, czyli w Biurze Informacji Gospodarczych (w tym w BIG InfoMonitor) gromadzone są informacje wyłącznie o dłużnikach. Trafiają tam nie tylko informacje od kredytodawców i pożyczkodawców, ale i samych konsumentów – na podstawie tytułu wykonawczego. Co istotne, BIG przechowuje informacje jedynie o niektórych dłużnikach. Do BIG trafiają dłużnicy których:

  • zobowiązanie jest wymagalne od co najmniej 60-u dni,
  • łączna kwota zobowiązań wynosi co najmniej 200 zł w przypadku konsumenta oraz 500 zł w przypadku przedsiębiorcy,
  • zobowiązanie powstało w związku z umową, a od dnia wysłania listu upominającego o zapłacie minął miesiąc.

Pożyczki pozabankowe bez BIK

W odróżnieniu o banków, pozabankowe instytucje finansowe nie muszą sprawdzać danych klienta w BIK.

  • Wiele z nich wykorzystuje jednak ten rejestr do oceny zdolności kredytowej.
  • Pozwala im to sprawdzić ryzyko związane z udzieleniem pożyczki.
  • Informacje o zaległościach lub brak jakichkolwiek wpisów w BIK powodują, że zdecydowana większość banków i część instytucji pozabankowych odmawia udzielenia kredytu, czy pożyczki.

Oferując pożyczki bez BIK, firmy pozabankowe mogą dotrzeć z ofertą do większej ilości osób, przede wszystkim tych posiadających negatywną historię w Biurze Informacji Kredytowej lub nieposiadających żadnej, a także do osób, którym zależy na czasie – formalności są bowiem skrócone do minimum, dzięki czemu pieniądze można otrzymać niemal natychmiast.

  • Ze względu na większe ryzyko niespłacania zobowiązań przez klientów takich pożyczek są one udzielane zwykle na niższe kwoty.

Do zaciągnięcia takiej pożyczki wystarczy okazanie dowodu osobistego – wtedy pieniądze otrzymujemy niemal natychmiast.

Pożyczki bez BIK – czy są bezpieczne?

Pożyczki pozabankowe bez BIK są na ogół bezpiecznym rozwiązaniem, ale pod warunkiem, że firma, która ich udziela jest rzetelna. Aby pożyczać bezpiecznie, wystarczy sprawdzić, czy firma pożyczkowa widnieje w Rejestrze Instytucji Pożyczkowych, który prowadzi Komisja Nadzoru Finansowego – mamy wtedy pewność, że firma została sprawdzona i działa legalnie.

Poza sprawdzeniem samej firmy należy również dokładnie przeczytać umowę pożyczki. Powinny się w niej znaleźć informacje o tym ile kosztuje pożyczka, ile wynoszą raty i ewentualne dodatkowe koszty w razie problemów ze spłatą.

Pożyczki bez BIK – gdzie ich szukać?

Na rynku istnieje aktualnie kilkaset firm pożyczkowych. Jak więc wybrać najbardziej odpowiednią dla siebie? Najprościej skorzystać z rankingów pożyczek dostępnych w internecie. W takich zestawieniach znajdują się najbardziej atrakcyjne produkty pozabankowe.

Można także skorzystać z porównywarek pożyczek takich jak lowcachwilowek.pl, które znacznie ułatwiają i przyśpieszają znalezienie optymalnej oferty. Wystarczy określić kwotę pożyczki oraz okres spłaty, a porównywarka automatycznie wygeneruje listę dostępnych możliwości, wraz z całkowitą kwotę do spłaty, wartością RRSO oraz maksymalną kwotą pożyczki.

Przykładowe pożyczki bez BIK dostępne są w takich firmach jak:

wandoo

Pożyczasz
1 000
Okres spłaty
30 dni
Koszt
160,90
RRSO: 517,30%

smartpozyczka

Pożyczasz
1 000
Okres spłaty
30 dni
Koszt
0
RRSO: 0%

pozyczkaplus

Pożyczasz
1 000
Okres spłaty
30 dni
Koszt
0
RRSO: 0%

Pożyczki bez BIK – warto?

Pożyczki pozabankowe bez BIK to wygodne rozwiązania finansowe pozbawione zbędnych formalności. Umożliwiają szybkie zdobycie pieniędzy i przeznaczenie ich na dowolny cel. Warto jednak pamiętać, że firmy, które nie sprawdzają klienta w Biurze Informacji Kredytowej, zwykle kontrolują inne rejestry. Jeśli nasze dane widnieją w bazach takich jak KRD czy ERIF możemy więc mieć problem z otrzymaniem finansowania.(mcz)

5 (100%) 1 głosy/ów

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o