Pożyczki pozabankowe dla zadłużonych – co trzeba wiedzieć?

zawarcie umowy pożyczki

Chcesz pożyczyć pieniądze? Zanim gotówka trafi do twoich rąk, pożyczkodawca na pewno sprawdzi czy warto ci zaufać. W tym celu zapyta między innymi o twoje aktualne zobowiązania i oceni zdolność kredytową. Co jednak z robić, gdy ze względu na posiadane długi, twój wniosek zostanie odrzucony? Czy są jakieś alternatywy?

Klienci, którzy spłacają regularnie pożyczki to cenni klienci. A każdy pożyczkodawca ma swoje sposoby i swoje punkty odniesienia, aby ocenić czy stać cię na pożyczkę. Przyznanie pieniędzy zależy przede wszystkim od zdolności kredytowej i wiarygodności finansowej.

Poniżej znajdziesz firmy w których dostaniesz pożyczki pozabankowe dla zadłużonych:

wandoo

Pożyczasz
1 000
Okres spłaty
30 dni
Koszt
0
RRSO: 0%

lendon

Pożyczasz
1 000
Okres spłaty
30 dni
Koszt
161
RRSO: 514,00%

smartpozyczka

Pożyczasz
1 000
Okres spłaty
30 dni
Koszt
128,67
RRSO: 336,08%

Pożyczka pozabankowa dla zadłużonych dostępna jest także w firmach posiadających ofertę ratalną.  Poniżej znajdziesz kilka przykładowych firm z ofertą ratalną:

hapipozyczki

Pożyczasz
5000.00
Okres
24 mies
Koszt
504,16
Rata
229.34
RRSO: 9,81%
Maksymalne parametry pożyczki
15000.00
24 mies.
1512.00
688.00
RRSO: 90.14%

wongaratalna

Pożyczasz
5000.00
Okres
24 mies
Koszt
1 039,50
Rata
251.66
RRSO: 75,08%
Maksymalne parametry pożyczki
15000.00
36 mies.
12756.36
544.88
RRSO: 0.00%

Dlaczego zdolność kredytowa jest ważna?

Zdolność kredytowa to wskaźnik ilościowy dla pożyczkodawcy. Mówi jak wyglądają twoje finanse teraz – jak sobie radzisz ze spłatami pożyczek lub kredytów, czy masz debet na koncie. Istotne są też kwestie „rodzinne”: czy wychowujesz dzieci, czy płacisz alimenty, ile jest osób w gospodarstwie domowym, składki ubezpieczeniowe. Co jeszcze ma wpływ na twoją zdolność kredytową?

 • Wysokość dochodów, rodzaj zatrudnienia (czy jesteś zatrudniony na umowę o pracę, umowę zlecenie, kontrakt…)
 • Wysokość miesięcznych kosztów utrzymania (opłaty za mieszkanie lub dom)
 • Bieżące zadłużenie (wysokość i ilość zaciągniętych kredytów, karty kredytowe, debet na koncie)
 • Cechy osobowe: wiek, stan cywilny, ilość osób na utrzymaniu, status mieszkaniowy i majątkowy, wykształcenie, staż pracy, wykonywany zawód, zajmowane stanowisko

Zdolność kredytowa jest sprawdzana niezależnie od tego, czy ubiegasz się o pożyczkę pierwszy raz, czy jesteś już zadłużony. Rzetelni pożyczkodawcy nie udzielą pożyczki osobie, której na to nie stać.

Pożyczki pozabankowe dla zadłużonych a wiarygodność finansowa

Płaciłeś rachunki na czas? Czy może miałeś trudności z dokonywaniem opłat? Wiarygodność finansowa określa rzetelność, z jaką w wywiązywałeś się w przeszłości ze zobowiązań finansowych. Innymi słowy, jest to:

 • sprawdzenie spłacalności rat dotychczasowych zobowiązań,
 • ocena czy klient radził sobie z ewentualnymi trudnościami przy spłatach,
 • ocena sposobu komunikacji przy trudnej sytuacji (chęć współpracy z wierzycielem czy unikanie go)

Wiarygodność finansowa jest sprawdzana w bazach BIG. W Polsce mamy 4 niezależne BIG-i, które prowadzą osobne listy dłużników:

 • BIG InfoMonitor;
 • Krajowy Rejestr Długów BIG;
 • Rejestr Dłużników ERIF BIG;
 • Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej (KBIG)

Aby skutecznie ocenić pożyczkobiorcę, firma może skorzystać ze wszystkich tych baz. Dodatkowo, pożyczkodawca mają prawo sięgnąć do zasobów jeszcze jednej bazy – Biura Informacji Kredytowej.

Jeśli na podstawie przeprowadzonej analizy pożyczkodawca oceni, że Twoja zdolność kredytowa i wiarygodność finansowa są wątpliwe, wniosek o pożyczkę zwykle zostanie odrzucony. Na szczęście, w takich sytuacjach masz do wyboru inne, alternatywne rozwiązania? Niektóre firmy oferują pożyczki pozabankowe dla zadłużonych, takie jak pożyczka z gwarantem czy pożyczka pod zastaw.

Pożyczki pozabankowe dla zadłużonych – co mogę zrobić?

Na polskim rynku istnieją narzędzia, z których możesz skorzystać, jeśli otrzymasz odmowę od pożyczkodawcy. Negatywne wpisy w Krajowym Rejestrze Długów, niski scoring w Biurze Informacji Kredytowej, czy nawet zajęcia komornicze mogą być przeszkodą w drodze do uzyskania pieniędzy, ale przeszkodą do przeskoczenia.

Możesz skorzystać z pożyczki z gwarantem lub pożyczki pod zastaw

Jeśli jesteś właścicielem samochodu – jesteś wpisany do dowodu rejestracyjnego – możesz ubiegać się o pożyczkę pod zastaw samochodu. Taką usługę proponuje wiele firm pożyczkowych online. Jak to działa? Zasada jest bardzo prosta – podpisując umowę pożyczki zgadzasz się na warunek, że w przypadku braku spłaty zobowiązania, samochód będzie stanowić zabezpieczenie dla pożyczkodawcy. Pożyczka może sięgać wartości procentowej określonej przez pożyczkodawcę (np. do 80% wartości pojazdu).

Chcąc skorzystać z szybkiej pożyczki, twój samochód musi spełniać kilka wymogów:

 • auto musi mieć ważną polisę OC,
 • musi być własnością pożyczkobiorcy,
 • nie może przekraczać 12 lat w przypadku osobowych i 8 w przypadku ciężarowych,
 • musi mieć ważny dowód rejestracyjny,
 • musi mieć ważny przegląd oraz być dopuszczony do ruchu drogowego.

Po spełnieniu wstępnych warunków skontaktuje się z tobą pracownik firmy, aby uzgodnić szczegóły  związane z podpisaniem dokumentów.

Kwestia zastawu to tak naprawdę czasowa zmiana współwłaściciela pojazdu. Poza wypełnieniem formularza do pożyczki, czeka cię jeszcze wycieczka do Wydziału Komunikacji. Tam będziesz dopełniać wszelkich formalności związanych z umową przewłaszczenia.

Aby skorzystać z pożyczki pod zastaw samochodu, dokonasz zmian

 • w dowodzie rejestracyjnym auta oraz
 • w karcie pojazdu.

Firma pożyczkowa zostanie wpisana do dokumentów auta jako współwłaściciel z większościowym wkładem – czyli większymi prawami. Gdy będziesz mieć już załatwione te sprawy, wrócisz z dokumentami do firmy pożyczkowej, aby dokończyć pozostałych formalności związanych z pożyczką. Tu czeka cię jeszcze rozmowa o obowiązkowych ubezpieczeniach.

 • Gdy spłacisz pożyczkę, będziesz mógł odzyskać swój zastaw, czyli pełne prawa do pojazdu. To z kolei wiąże się z ponownym wyjściem do Wydziału Komunikacji, ponownym wypełnianiem druków i oczekiwaniem na dokonanie zmian w dokumentach wozu.

Oprócz samochodu możesz także zastawić nieruchomość, np. mieszkanie. Tego typu rozwiązania wiążą się jednak z bardzo dużym ryzykiem. Umowa może być skonstruowana na niekorzyść klienta oraz napisana nieprzystępnym językiem, który ciężko zrozumieć. Co to dokładnie znaczy?

 • Umowy pod zastaw mieszkania mają złą prasę nie bez przyczyny. Wiele przypadków takich umów to zwykłe oszustwa – próba przejęcia nieruchomości klienta. Na świeczniku są głównie osoby zadłużone, w trudnej sytuacji finansowej. Zdesperowanego klienta łatwo omamić wizją szybkiej i dostępnej pożyczki.
 • Skomplikowany język prawniczy, brak analizy warunków umowy i wiara w dobre intencje pożyczkodawcy prowadzą do tragedii: zabezpieczenie zaciągniętej pożyczki przekracza wysokość długu. Innymi słowy do spłaty jest dużo więcej, niż wynosi pożyczka. Odradzamy zatem tego typu rozwiązanie.

Niektóre firmy pozabankowe oferują także możliwość podżyrowania kredytu czy pożyczki. Twój gwarant (żyrant) musi zgodzić się wziąć na siebie zobowiązanie w przypadku, gdy ty przestaniesz je spłacać. Żyranta możesz znaleźć sobie sam bądź skorzystać z opcji gwaranta instytucjonalnego oferowanego przez niektóre z firm pozabankowych.

Pożyczka pozabankowa dla zadłużonych – czy to bezpieczne?

Jeśli jesteś już zadłużony, powinieneś dobrze zastanowić się czy stać cię na kolejną pożyczkę. Odrzucone wnioski pożyczkowe powinny u ciebie zapalić przysłowiową lampkę i skłonić do wychodzenia z długów. W takiej sytuacji rozsądnym będzie skupienie się na spłaceniu twoich zobowiązań oraz „nie dokładaniu” sobie zmartwień.

Jeśli pożyczka jest jednak naprawdę niezbędna w twojej sytuacji, porozmawiaj z rodziną lub przyjaciółmi – lepiej bowiem, żebyś w takiej sytuacji skorzystał z pieniędzy, za które bliscy nie naliczą ci odsetek i nie obwarują pożyczki umowami. Po pożyczki pozabankowe dla zadłużonych sięgaj jedynie w ostateczności.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
jeruu
2 lat temu

Polecam „chwilówki” wszystkim tym kto nie zamiast pożyczać od znajomych albo rodziny woli zatroszczyć się sam za siebie. Warunki spłaty wszędzie są opisane. Wnioski są rozpatrywane bardzo szybko i przelewane na konto. Czego chcieć więcej? No może tylko takich zarobków żeby nie trzeba było pożyczać 🙂

Warsavia
2 lat temu

Dobrze ze istnieja porownywarki takich chilowek. Moglem wyszukac najbardziej oplacalnej dla mnie

Warsavia
2 lat temu

Ja nie mam dużego doświadczenia ale kilka razy udało a raczej zdarzyło mi się jakąś kwotę pożyczyć pożyczałam same darmowe pożyczki w kilu firmach i nikt mnie nie oszukał. Potem trochę spamu na mailu u mnie wylądowało bo byłam u nich w bazie. Ale poza tym to wszystko ok

aldona
2 lat temu

Jak tak o tym czytam to wszystko wygląda ładnie i fajnie a ciekawe czy tak samo jest w rzeczywistości. Czy jest tu ktoś na stronie kto mógłby się podzielić swoimi doświadczeniami?
Pozdrawiam

Bogdanek
1 rok temu

ja moge polecić pożyczki w wandoo. szybko i sprawnie, bez formalnosci