Weryfikacja klienta – czyli dlaczego tak długo czekam na pożyczkę?

weryfikacja-klienta-pozyczkowego

Wybór odpowiedniej pożyczki nie jest łatwym zadaniem. Kiedy zdecydujesz się jednak zapożyczyć w banku czy agencji pożyczkowej, musisz odczekać swoje, zanim pieniądze trafią na twoje konto. Dlaczego weryfikacja klienta trwa tak długo?

Starasz się o pożyczkę? Pamiętaj o tym, że weryfikacja twojego wniosku to najważniejszy etap podczas udzielania pożyczki. To od jej wyniku zależy bowiem, czy otrzymasz pieniądze. Warto uzbroić się zatem w cierpliwość i mieć świadomość tego, że zanim weryfikacja zostanie zakończona, może upłynąć nawet kilka tygodni.

Weryfikacja poprzez dowód tożsamości

Weryfikacja każdego klienta rozpoczyna się wraz ze złożonym przez niego wnioskiem o pożyczkę. Pomimo tego, że wiele agencji kredytowych deklaruje, iż proces weryfikacji trwa krótko, to kiedy tego samego dnia napłynie dużo wniosków, wówczas będziesz musiał poczekać w kolejce. Celem weryfikacji jest przede wszystkim potwierdzenie twojej prawdomówności oraz sprawdzenie, czy zobowiązanie finansowe nie przerośnie twoich możliwości finansowych. W celu weryfikacji, firmy kredytowe mogą poprosić cię o podanie we wniosku pożyczkowym serii oraz numeru twojego podstawowego dowodu tożsamości. W przypadku pożyczek pozabankowych akceptowane są jednak tylko dowody osobiste. Niekiedy może zdarzyć się także, że firma pożyczkowa może poprosić cię o przesłanie skanu dowodu. Jeżeli zależy ci zatem na czasie, warto zawczasu go przygotować.

Weryfikacja telefoniczna i rejestr dłużników

Pożyczkodawca może poprosić cię także o podanie we wniosku pożyczkowym aktywnego numeru telefonu komórkowego. Po wypełnieniu formularza, skontaktuje się z tobą pracownik agencji kredytowej celem pozyskania informacji na temat między innymi danych z dowodu osobistego. Co więcej, pożyczkodawca może zaczerpnąć także informacji na temat twojej sytuacji finansowej w rejestrze dłużników. Dowie się w ten sposób, czy masz już jakieś długi oraz – co najważniejsze – czy spłacasz je terminowo. Agencje kredytowe zabezpieczają się w ten sposób przed udzielaniem pożyczek osobom, które mogą mieć problemy ze spłaceniem ich na czas. Pożyczkodawcy korzystają także z takich instytucji, jak BIK, ERIF, KRD czy Związek Banków Polskich. Każda z nich na wniosek agencji pożyczkowej może wygenerować na temat twojej sytuacji finansowej odpowiedni raport. Warto pamiętać o tym, że proces ten może trochę potrwać i wydłużyć czas oczekiwania na pożyczkę.

Weryfikacja poprzez przelew bankowy

Jeżeli składasz wniosek o pożyczkę drogą elektroniczną, pożyczkodawcy najczęściej proszą o dokonanie przelewu weryfikacyjnego z konta, którego jesteś jedynym właścicielem. Nie może być to zatem konto firmowe, czy takie, które dzielisz ze współmałżonkiem. W momencie, kiedy przelew dociera na konto agencji kredytowej, jest ona w stanie sprawdzić, czy na pewno ty jesteś jego właścicielem oraz sprawdzić informacje z tymi, które podałeś we wniosku pożyczkowym. Jeżeli dane będą się zgadzać, wówczas weryfikacja zakończy się pozytywnie. Pamiętaj jednak, że pożyczkodawca będzie w stanie zweryfikować twoje dane dopiero wówczas, gdy transakcja zostanie zaksięgowana na jego koncie. Warto zatem wykonać przelew jak najszybciej będzie to możliwe. Na szybkość uzyskania pożyczki wpływa także dzień, w którym składasz wniosek. Jeżeli złożysz go w weekend lub po godzinach pracy, musisz liczyć się z wydłużeniem czasu podjęcia decyzji przez pożyczkodawcę. Szybkość uzyskania pieniędzy zależy także od banku. Jeżeli masz rachunek w tym samym banku, co agencja kredytowa, do której wnioskujesz po kredyt, wówczas po pozytywnym przejściu weryfikacji pieniądze możesz mieć na koncie już po kilku minutach.Możesz też skorzystać z opcji pożyczki bez przelewania grosza – dzięki temu jest możliwe szybkie i skuteczne zweryfikowanie pożyczkobiorcy bez konieczności wykonywania przelewu.

Proces weryfikacji klienta wnioskującego o pożyczkę jest skomplikowany i niekiedy czasochłonny. Zabezpiecza on jednak zarówno ciebie, jak i agencję kredytową, do której wnioskujesz o pożyczkę. Warto zatem poczekać kilka dni i po przejściu pozytywnej weryfikacji cieszyć się dodatkową gotówką.

Zobacz 29 najlepsze pożyczki przez Internet w porównywarce!

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments