Wiarygodność kredytowa – co na nią wpływa?

Chcesz zwiększyć swoje szanse na kredyt lub chwilówkę? Musisz zadbać o swoją wiarygodność kredytową, dzięki której do minimum wyeliminujesz ryzyko odrzucenia wniosku kredytowego / pożyczkowego. Poznaj więc czynniki, które pomogą ci zbudować twoją wiarygodność jako klienta banku / firmy pożyczkowej.

Wiarygodność kredytowa bardzo często mylona jest ze zdolnością kredytową. W tym drugim przypadku banki analizują możliwości finansowe kredytobiorcy, biorąc pod uwagę wyłącznie jego dochody pod kątem zdolności spłaty zobowiązania przy innych comiesięcznych wydatkach. Wiarygodność kredytowa to szereg czynników, które w pewnym stopniu opisują konkretnego kredytobiorcę.

Czynniki wpływające na wiarygodność kredytową

Istnieje kilka czynników, które budują wiarygodność kredytową. Wśród nich wymienić można 3 główne warunki, na które banki zwracają szczególną uwagę.

  • Dochody

Są kluczowym czynnikiem, ponieważ pozwalają określić możliwości finansowe w odniesieniu do spłaty zadłużenia. Z punktu widzenia banków ważna jest nie tylko wysokość dochodów, ale również ich stabilność, często można spotkać się z odrzuconym wnioskiem kredytowym, który właśnie jest spowodowany brakiem stabilności finansowej.

  • Historia kredytowa

Historia kredytowa w znaczącym stopniu buduje wiarygodność kredytową. Dla banków i firm pożyczkowych jest to informacja dość istotna, ponieważ pozwala zweryfikować terminowość spłaty innych zadłużeń. Opóźnienia lub brak spłaty zadłużenia wpływają na odrzucenie wniosku. Natomiast pozytywna historia kredytowa (a więc spłata wszystkich zobowiązań w terminie) może wpłynąć na akceptację wniosku, np. mimo że dochody nie są dostatecznie wysokie.

  • Indywidualne cechy kredytobiorcy

Jest to już nieco mniej istotny czynnik, jednak mimo wszystko uwzględniany przy ocenie wiarygodności kredytowej. Banki i firmy pożyczkowe porównują np. wiek kredytobiorcy, wielkość firmy, w której jest zatrudniony, itp. Na tej podstawie analizowane jest ryzyko kredytowe. Jeśli kredytobiorca jest osobą młodą pracującą w niewielkiej firmie, jego wiarygodność będzie mniejsza niż osoby z wieloletnim stażem, umową na czas nieokreślony i zatrudnionej w dużej korporacji działającej na rynku międzynarodowym.

Wiarygodność kredytową można sprawdzić w BIK

Wszystkie informacje o kredytobiorcach znajdują się w bazie BIK (o tym jak sprawdzić czy jestem w BIK można przeczytać w artykule Jak sprawdzić czy jestem w BIK) Jest to instytucja współpracująca z 43 bankami komercyjnymi, 565 bankami spółdzielczymi, 51 SKOK-ami. W efekcie posiada informacje o ponad 23 mln osób, które zaciągnęły w przeszłości lub spłacają zobowiązania kredytowe / pożyczkowe.

Od 2001 roku BIK udostępnił bankom oraz instytucjom sektora bankowego aż 318 mln raportów z historią kredytową klientów. W 90% przypadków były to historie pozytywne, czyli dotyczące wiarygodnych kredytobiorców.

Opłaca się mieć pozytywną historię w BIK

Powyższe statystyki sugerują jedno: opłaca się budować pozytywną historię kredytową, która wpływa na wiarygodność kredytobiorcy. Banki oraz pozostałe instytucje z tego sektora coraz częściej i chętniej sięgają po raporty dotyczące konkretnych wnioskodawców, by zmniejszyć tym samym ryzyko niewypłacalności kredytobiorcy.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments