Jak napisać wniosek o umorzenie odsetek?

ręka pisząca po białej kartce

Składanie wniosku o umorzenie odsetek to proces, który składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest napisanie właściwego podania, drugim skompletowanie odpowiednich dokumentów, a trzecim przesłanie dokumentu do odpowiedniej jednostki. W tym artykule dowiesz się, jak to wszystko zrobić dobrze.

Spis treści:

Wniosek o umorzenie odsetek to narzędzie klienta banku lub instytucji pozabankowej, którym może posłużyć się w wyjątkowych sytuacjach. W Internecie znajdziesz wzory dla tego dokumentu, jednak to droga na skróty, która może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Odpowiednie opisanie i umotywowanie twojej prośby to podstawa, dlatego warto dokument przygotować bardzo dokładnie. Sprawdźmy, jak krok po kroku przejść ten proces.

Odsetki – co to takiego oraz jak wpływają na koszt pożyczki?

Odsetki są opcjonalnym kosztem umowy zawieranej pomiędzy pożyczkobiorcą i pożyczkodawcą. To pieniądze, które płacisz za usługę. Odsetki zawsze płacisz razem z ratą kredytu – kapitałowe lub karne.

Odsetki kapitałowe są związane z faktyczną kwotą pieniędzy, jaką pożyczyłeś. Odsetki karne pojawią się w przypadku niedopełnienia obowiązku wynikającego z zapisu umowy. Innymi słowy, odsetki karne zapłacisz, gdy spóźnisz się ze spłatą raty pożyczki lub kredytu.

Wysokość odsetek jest zależna od:

 • wysokości pożyczanego kapitału – prawo reguluje maksymalną wysokość odsetek;
 • okresu udzielenia pożyczki – im dłuższy okres, tym odsetki wyższe;
 • rodzaju umowy – odsetki mogą, lecz nie muszą obowiązywać w każdym przypadku.

Na czym polega umorzenie odsetek?

Zdarza się, że pomimo szczerych chęci, klient nie jest w stanie spłacić części odsetkowej swojego zobowiązania. Dlaczego tak się dzieje?

Przyczyny mogą być różne. Oto kilka przykładowych:

 • za duża ilość kredytów ciążąca na kliencie – osoba traci płynność finansową, umożliwiającą regulowanie zobowiązań na czas;
 • niespodziewana sytuacja życiowa, w której klient się znalazł – wypadek, pogrzeb, sytuacja mieszkaniowa;
 • brak możliwości skorzystania z innych kredytów konsolidacyjnych – gdy klient otrzymuje odmowy od instytucji finansowych przez ilość już istniejących zobowiązań finansowych;
 • niemożność dobrania kolejnego kredytu lub pożyczki – wynikająca z braku lub niskiej zdolności kredytowej.

Zdarza się także, że klient podchodzi zbyt optymistycznie na początku okresu kredytowania do swoich możliwości finansowych. O co chodzi dokładnie?

Pożyczki i kredyty to produkty finansowe, które składają się z dwóch podstawowych części: kapitału oraz dodatkowych opłat. Podczas zawierania umowy określasz, jaki typ spłaty cię interesuje: rata malejąca, czy rata równa.

Rata malejąca to duże koszty na początku harmonogramu spłaty i coraz mniejsze wraz z kolejnymi miesiącami. Aby móc skorzystać z tej opcji, musisz mieć wysoką zdolność kredytową. Rata równa to mniej więcej taka sama kwota pieniędzy oddawana regularnie do końca trwania umowy.

Gdy dobrze zarabiasz i czujesz stabilność finansową, możesz wybrać ratę malejącą, płacąc więcej na początku. Jeśli jednak stracisz dobre źródło zarobków, znajdziesz się w bardzo niekorzystnej sytuacji.

Zapamiętaj! Raty malejące są korzystniejsze dla osób planujących spłatę kredytu przed czasem, które są pewne, że przez dłuższy czas będzie je stać na płacenie wysokich rat.

Umorzenie odsetek to ugodowe rozwiązanie pomiędzy pożyczkobiorcą i pożyczkodawcą. Instytucja finansowa dobrowolnie rezygnuje wówczas z pobierania opłat odsetkowych.

Kto może ubiegać się o umorzenie odsetek?

Wniosek o umorzenie odsetek może złożyć pożyczkobiorca, który nie ma jak wywiązać się z tej części umowy. Jak już wcześniej powiedzieliśmy, będą to osoby znajdujące się w niekorzystnej finansowo sytuacji.

W dalszej części artykułu dowiesz się, że wnioskujący musi skompletować dokumenty, które udowodnią, że osoby nie stać aktualnie na płacenie odsetek.

Kiedy warto ubiegać się o umorzenie odsetek?

O anulowanie odsetek możesz zacząć się starać, gdy będziesz mieć pewność, że to jedyna droga, aby uniknąć windykowania należności.

Zanim jednak zaczniesz pisać wniosek, zastanów się, czy nie ma innego wyjścia. Przed wysłaniem dokumentu do pożyczkodawcy, warto podjąć inne kroki. Jakie?

Skontaktuj się z działem obsługi klienta lub działem windykacji firmy, w której pożyczyłeś pieniądze. Przedstaw telefonicznie lub mailowo swoją sytuację i poproś o wspólne poszukanie rozwiązania. Niektóre firmy pożyczkowa oferują tzw. wakacje od spłaty, czyli jedno- lub dwumiesięczną przerwę w spłacaniu pożyczki. Inne firmy z kolei mogą podjąć z tobą negocjacje dotyczące dodatkowego rozłożenia w czasie spłaty odsetek.

Możesz także wnioskować o inne produkty finansowe, jak np. kredyt konsolidacyjny, czy chwilówka – jednak zastanów się dobrze, czy na pewno stać cię na kolejne zobowiązanie.

Elementy wniosku o umorzenie odsetek

Jak każdy wniosek, także i ten o umorzenie odsetek musi być napisany w jasny sposób. Oto elementy, które dokument powinien zawierać:

 • pełne dane dłużnika i wierzyciela
 • dokładną kwotę zadłużenia aktualną na dzień spisania wniosku
 • rodzaj umorzenia (częściowe lub całościowe)
 • uzasadnienie – ten punkt jest szczególnie ważny, ponieważ od niego w dużej mierze zależy rozpatrzenie wniosku
 • prośbę o pozytywne rozpatrzenie sprawy
 • podpis pożyczkobiorcy

Uwaga! Do pisma dołącz dokumenty, które potwierdzają, że nie jesteś w stanie spłacić odsetek od pożyczki czy kredytu (np. zaświadczenie lekarskie o niezdolności do pracy).

Gdzie wysłać wniosek?

Dokument możesz złożyć osobiście w placówce pożyczkodawcy lub wysłać listownie na adres siedziby głównej. Zdecydowanie lepiej jest załatwić tę sprawę za pośrednictwem poczty ze względu na potwierdzenie nadania listu.

Ile czeka się na rozpatrzenie decyzji o umorzeniu odsetek?

Standardowy czas odpowiedzi firm pożyczkowych na wnioski o umorzenie odsetek to 7 do 21 dni roboczych. Weź to pod uwagę, żeby nie dopuścić do działań windykacyjnych. Należą do nich:

 • monity
 • wizyty windykatorów
 • negatywne wpisy w bazach gospodarczych (KRD, BIK itp.)
 • wezwanie sądowe

Odsetki zostały umorzone – co dalej?

Pożyczkodawca nie ma obowiązku pozytywnie rozpatrzyć twojego wniosku. Do każdej sprawy podchodzi indywidualnie. Jeśli uzna, że brakuje niezbędnych dokumentów do przychylenia się do twojej prośby, otrzymasz stosowną informację. Na uzupełnienie braków masz niewiele czasu, bo zaledwie 7 dni.

Instytucje finansowe najczęściej umarzają tylko część odsetek, a nie całość. W takim przypadku jesteś zobowiązany zapłacić pozostałą część długu. Instrukcje, jak dalej postępować i czy coś się zmienia, otrzymasz wraz z decyzją pożyczkodawcy.

Pożyczka bez odsetek – czy istnieją takie oferty?

Oczywiście! Rynek pozabankowy ma do zaoferowania w tym zakresie całkiem sporo. Od kilku dobrych lat klienci mogą korzystać z chwilówek i pożyczek nawet do kilkunastu tysięcy złotych bez martwienia się o odsetki.

Takie produkty finansowe najczęściej wiążą się z promocją. Są bowiem kierowane do nowych klientów, którzy po raz pierwszy korzystają z usług danego pożyczkodawcy. Promocje 0%, bo o nich mowa, pozwalają dobrze zapoznać się z firmą i jej ofertą.

Gdzie znajdziesz pożyczkę bez odsetek? Sprawdź oferty Vivus oraz NetCredit. Poniżej przedstawiamy ich dokładny opis.

Vivus – pierwsza pożyczka na kwotę 500 zł na 61 dni

 • Kwota: 500 zł
 • Okres kredytowania: 61 dni
 • Odsetki: 0 zł
Przykładowa oferta pożyczki dla nowego klienta
 

vivus

Pożyczasz
500
Oddajesz
500
Koszt
0
RRSO: 0%
Możliwy zakres pożyczki
KWOTA:
od 100.00
do 3000.00
OKRES:
od 30 dni
do 30 dni

Dodatkowe informacje

Dane kontaktowe

E-mail:

kon...Pokaż dane

Telefon kontaktowy:

660...Pokaż dane

Godziny pracy:

pon. - pt.: 08:00 - 22:00
sob. - ndz.: 08:00 - 20:00

Szczegóły pożyczki

Wiek pożyczkobiorcy: od 19 lat do 78 lat

Okres pożyczki: 30 dni

Zakres pożyczki: od 100 zł do 3 000 zł

Przelew środków: nawet do 15 minut w zależności od tego, w którym banku posiadasz konto

Konta bankowe pożyczkodawcy:

Alior Bank,
PEKAO S.A.,
Getin Noble Bank,
Millennium Bank,
PKO Bank Polski.

Bazy sprawdzane przez firmę:

BIK
ERIF
KRD
BIG
Infomonitor
ZBP

Wymagane do złożenia wniosku:

- dowód osobisty (informacje z tego dokumentu należy podać we wniosku pożyczkowym),
- konto bankowe, którego jesteś jedynym właścicielem (niezbędne do potwierdzenia tożsamości i/lub wypłaty pożyczki),
- adres email,
- telefon komórkowy,
- polskie obywatelstwo,
- adres zamieszkania na terenie PL.

To promocja kierowana do nowych klientów – możesz pożyczyć 500 zł na okres 61 dni, czyli dwóch miesięcy. Nie zapłacisz ani złotówki odsetek, jeśli pożyczoną kwotę oddasz na konto pożyczkodawcy w ciągu 61 dni.

Jak skorzystać z pożyczki? Wniosek wypełniasz i wysyłasz przez Internet. Aby złożyć wniosek, musisz podać swoje dane osobowe oraz posiadać rachunek bankowy (potrzebny do weryfikacji tożsamości klienta oraz do dokonania przelewu). Cały proces odbywa się bez wychodzenia z domu.

Informacje o pożyczce są zawsze dostępne online na twoim koncie klienta (zakładasz je podczas składania wniosku o pożyczkę). Otrzymasz od Vivusa przypomnienie o zbliżającym się terminie płatności i będziesz mógł zdecydować, czy przedłużyć termin spłaty, czy też spłacić całość.

Czy możesz przedłużyć spłatę? Pożyczkodawca dopuszcza taką możliwość. Przedłużenie spłaty pożyczki nie odbywa się jednak automatycznie i jest za każdym razem zależne od woli klienta. Przedłużenie terminu spłaty odbywa się po dokonaniu opłaty za przedłużenie – jej  wysokość zależy od kwoty pożyczki i terminu przedłużenia.

Co jeśli spóźnisz się ze spłatą? W regulaminie można przeczytać, że: „w przypadku opóźnienia w spłacie pożyczki, Pożyczkodawca zastrzega sobie możliwość naliczenia odsetek w wysokości dwukrotności wysokości odsetek ustawowych za opóźnienie (odsetki maksymalne za opóźnienie)”. Oznacza to, że Vivus po prostu naliczy odsetki zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Ponadto „Pożyczkobiorca może zostać zobowiązany do pokrycia kosztów dochodzenia zwrotu Pożyczki na drodze postępowania sądowego”.

NetCredit – Pierwsza darmowa pożyczka do 500 zł

 • Kwota: od 100 zł do 500 zł
 • Okres kredytowania: 30 dni
 • Odsetki: 0 zł
Przykładowa oferta pożyczki dla nowego klienta
 

netcredit

Pożyczasz
600
Oddajesz
696,84
Koszt
96,84
RRSO: 517,46%
Możliwy zakres pożyczki
KWOTA:
od 550.00
do 3000.00
OKRES:
od 30 dni
do 30 dni

Dodatkowe informacje

Dane kontaktowe

E-mail:

inf...Pokaż dane

Telefon kontaktowy:

22 ...Pokaż dane

Godziny pracy:

pon. - pt.: 08:00 - 20:00
sob.: 08:00 - 17:00

Szczegóły pożyczki

Wiek pożyczkobiorcy: od 20 lat do 70 lat

Okres pożyczki: 30 dni

Zakres pożyczki: od 550 zł do 3 000 zł

Przelew środków: w zależności od tego, kiedy Twój bank księguje przelewy

Konta bankowe pożyczkodawcy:

przelewy obsługiwane przez Blue Media

Bazy sprawdzane przez firmę:

BIK
ERIF
KRD
Infomonitor

Wymagane do złożenia wniosku:

- dowód osobisty (informacje z tego dokumentu należy podać we wniosku pożyczkowym),
- konto bankowe, którego jesteś jedynym właścicielem (niezbędne do potwierdzenia tożsamości i/lub wypłaty pożyczki),
- adres email,
- telefon komórkowy,
- polskie obywatelstwo,
- adres zamieszkania na terenie PL.

Dla kogo jest ta pożyczka? Promocja „Pierwsza darmowa pożyczka do 500 zł” skierowana jest do nowych klientów Net Credit tj. osób fizycznych, które przed skorzystaniem z Promocji nie miały nigdy wcześniej zawartej żadnej umowy pożyczki pod marką Net Credit, z jakimkolwiek pożyczkodawcą.

Jak złożyć wniosek? W NetCredit o pożyczkę na promocyjnych warunkach możesz ubiegać się przez dedykowany formularz internetowy lub telefonicznie.

Jakie są warunki promocji? Bardzo proste – pożyczoną kwotę musisz oddać w ciągu 30 dni, wtedy pożyczkodawca nie naliczy odsetek.

Co jeśli spóźnisz się ze spłatą? Zostaną naliczone odsetki karne, zgodnie z przepisami prawa.

Wniosek o umorzenie odsetek – wzór do pobrania

Dla naszych czytelników przygotowaliśmy gotowy do pobrania i uzupełnienia wzór wniosku o umorzenie odsetek w wersji doc. oraz pdf.

Wniosek-o-umozenie-pozyczki-wzor.doc

Wniosek-o-umozenie-pozyczki-wzor.pdf

Odrzucony wniosek – co zrobić?

Po złożeniu wniosku o umorzenie odsetek można się spotkać z sytuacją, gdzie prośba może zostać odrzucona. Trzeba pamiętać, że firma pożyczkowa nie ma obowiązku rozpatrzenia wniosku lub jego akceptacji. Wśród działań, które można zastosować w razie odrzucenia wniosku warto wymienić:

 • przesunięcie spłaty rat lub raty – ta opcja wydaje się najlepszą metodą. Oczywiście bardzo ważne jest, aby wcześniej skontaktować się z firmą pożyczkową, w celu uzgodnienia szczegółów.
 • skarga do rzecznika finansowego – w razie, gdyby pismo zostało odrzucone, a pożyczkobiorca czuł się źle osądzony ma prawo skierować swoją skargę do rzecznika finansowego. On dokładnie przeanalizuje sytuację finansową pożyczkobiorcy i poinformuje, czy jest szansa na ponowne rozpatrzenie prośby ze skutkiem pozytywnym.
 • wakacje kredytowe – polegają na czasowej i nieodpłatnej przerwie w spłacie zadłużenia. Takie rozwiązanie należy również odpowiednio udokumentować i uargumentować.
 • konsolidacja długów – może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które borykają się ze spłatą więcej niż jednego zadłużenia.
 • ogłoszenie upadłości konsumenckiej – zgłoszenie upadłości ma na celu oddłużenie z całości lub części zadłużenia, których konsument nie będzie w stanie spłacić. Upadłość może dotyczyć jedynie długów, które zaistniały przed jej ogłoszeniem.

W każdym przypadku należy kilkukrotnie zastanowić się przed podjęciem takiego działania. Jedno jest pewne – nie wolno unikać kontaktu z wierzycielem. Brak chęci porozumienia i unikanie kontaktu najczęściej skutkuje otwarciem sprawy sądowej oraz egzekucją komorniczą.

Podsumowanie

Jak widzisz, napisanie wniosku o umorzenie odsetek jest dość proste. Umotywuj swoją prośbę odpowiednio – to podniesie jej skuteczność. Niezbędne będą także dokumenty potwierdzające, że nie masz pieniędzy ani innych możliwości, by spłacać dalsze odsetki.

Pamiętaj, że firma, która udzieliła ci pożyczki, może przychylić się do twojego wniosku, ale nie jest to jej obowiązkiem.