Co to jest zdolność kredytowa i jak ją budować?

zdolność kredytowa

W życiu każdego z nas są momenty, kiedy potrzebna jest dodatkowa gotówka. Święta, urodziny, wakacje czy remont domu to tylko niektóre z nich. Żeby wziąć pożyczkę, musisz mieć jednak zdolność kredytową na odpowiednim poziomie.

W dzisiejszych czasach pożyczki są bardzo powszechnym zjawiskiem. Zgodnie z raportem „Postawy finansowe Europejczyków”, przygotowanym przez Millward Brown na zlecenie Grupy KRUK, w ciągu ostatnich 3 lat aż 48 proc. Polaków zaciągnęło kredyt lub pożyczkę. Częściej zapożyczali się jedynie Rumuni (56 proc.). Można śmiało powiedzieć zatem, że jesteśmy jednym z krajów, w którego mieszkańcy zadłużają się naprawdę często. Podstawą każdej pożyczki jest jednak odpowiednia zdolność kredytowa. Jak ją zatem budować?

Czym jest zdolność kredytowa?

Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 roku Prawo Bankowe definiuje zdolność kredytową jako „zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie”. Badanie zdolności kredytowej to natomiast zespół działań, których celem jest ochrona zarówno twojego bezpieczeństwa, jak i banku. Jest to prognoza polegająca na ocenie twojej płynności finansowej. Na zdolność kredytową każdego z nas ma wpływ wiele czynników. Wśród nich warto wymienić między innymi poziom zarobków oraz stabilność zatrudnienia, staż pracy i zajmowane stanowisko, a także rodzaj umowy zawartej między tobą i twoim pracodawcą. Ważne są również wyciągi z konta bankowego, na podstawie których pożyczkodawca może zweryfikować wysokość twoich kosztów utrzymania, w tym rachunki za prąd, gaz, wodę, internet, wydatki na produkty spożywcze, rozrywki, podróże i tym podobne. Banki biorą także pod uwagę wiek swojego potencjalnego klienta (minimum 18 lub 21 lat) oraz okres kredytowania – im jest dłuższy, tym raty są niższe. A im niższe raty, tym mniejsze obciążenie dla twojego budżetu oraz – co za tym idzie – wyższa zdolność kredytowa. Maksymalny czas, na jaki możesz wziąć kredyt, to aż 50 lat. Warto pamiętać jednak o tym, że im dłużej spłacasz kredyt, tym więcej odsetek musisz zapłacić.

Jak budować zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa obliczana jest na podstawie różnicy twoich dochodów netto i stałych wydatków. Bank sprawdza, czy pozostałe środki wystarczą na terminową spłatę raty kredytu. Najlepiej jest przy tym, kiedy rata kredytowa jest mniejsza niż połowa twoich miesięcznych przychodów. Jednym z najważniejszych elementów zdolności kredytowej jest także historia kredytowa. Każdy pożyczkodawca chce wiedzieć bowiem, jak jego potencjalni klienci wcześniej radzili sobie ze spłacaniem należności. Banki korzystają w tej kwestii z usług Biura Informacji Kredytowej (BIK), to jest instytucji skupiającej dane na temat kredytów, kredytobiorców i terminowości spłat wszelkich zadłużeń. Jeżeli regularnie spłacasz raty, tworzysz w ten sposób pozytywną historię kredytową, która wpływa z kolei na ocenę zdolności kredytowej. Warto zatem zacząć budować ją jak najwcześniej, kupując na przykład sprzęt AGD czy telefon na raty.

Pozytywna historia kredytowa jest często jednak niewystarczająca. Pamiętaj zatem, żeby w terminie płacić wszelkie zobowiązania finansowe, takie jak rachunki za telefon, prąd, wodę, gaz czy internet. Kolejnym ważnym elementem jest twoje wynagrodzenie oraz rodzaj umowy (banki preferują przy tym umowę o pracę na czas nieokreślony). Pożyczkodawca bierze również pod uwagę fakt, czy jesteś singlem, czy też masz współmałżonka. Twoja żona lub mąż (jeśli nie masz z nim rozdzielności majątkowej) stanowi bowiem dla niego dodatkową gwarancję spłaty kredytu w terminie. Jeżeli chcesz z kolei szybko polepszyć swoją zdolność kredytową, dobrym ku temu sposobem jest na korzystanie z kart kredytowych oraz założenie konta w banku, w którym starasz się o uzyskanie pożyczki. Banki przychylnym okiem patrzą bowiem na swoich lojalnych klientów.

Jeżeli nie jesteś pewny, jak wygląda twoja zdolność kredytowa, zawsze możesz ją sprawdzić w BIK. Będziesz miał wówczas pewność, że uzyskasz pożyczkę bez większych problemów.

Poszukujesz bezpiecznych i szybkich pożyczek online?

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments